Organik fotonik sistemlerde kullanılabilecek grafen oksit sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graphene oxide for photonic applications
- Tez No: 479594
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Kimya, Science and Technology, Energy, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Grafen oksit (GO) sentezinde Tour yöntemi izlenmiştir. GO'nun indirgenmesi için Vitamin C (VitC) kullanılmış ve elde edilen indirgenmiş grafen oksitlere (iGO) ait yapısal, morfolojik ve elektriksel sonuçlar referans indirgen ajan olan hidrazinin kullanım durumu ile karşılaştırılmıştır. Karakterizasyon aşamalarında, X-ışını fotoelektron spektrometre, X-ışını kırınımı cihazı, Raman spektrometresi, morötesi-görünür alan spektrofotometresi, kızıl ötesi spektroskopisi, termal gravimetrik analiz cihazı, atomik kuvvet mikroskobu ve direnç ölçüm sistemi kullanılmıştır. VitC'nin kullanımı ile hazırlanan örneklerde, ulaşılan en yüksek karbon:oksijen (C:O) oranı bazik reaksiyon koşullarında 6.02, nötral koşullarda ise 5.37 ve nötral koşul için film (damlatma-kurutma) yüzey iletkenlik değeri 0.25 Mohm/sq dir. Hidrazin varlığında indirgeme için bu değerler sırasıyla, 8.35 ve 0.71 Mohm/sq şeklindedir. GO'nun, film yüzeyinde Hidrazin ile indirgenmesi sonucu optik geçirgenlik kaybolmuş ve yüzey direnci 337 ohm/sq olarak ölçülmüştür. Her iki indirgen ajan ile de elde edilen iGO türevlerinin farklı polariteye sahip çözgenlerdeki dispersiyon kararlılıkları çok düşüktür. Bu sebeple, GO yüzeyi birincil, ikincil ve alkol amin türevleri ile modifiye edilmiştir (mGO). mGO türevlerinde 7.56'lık C:O oranı yakalanmıştır. Sentezlenen mGO türevlerinde, amin grubundaki alkil zincir uzunluğunun artması ile polar aprotik çözgenlerdeki kararlılık artarken, polar protiklerde azalmıştır. Sentezlenen GO ve mGO türevlerinin poli(etilendioksitiyofen)-poli(stirensülfonat),ile kompozit filmleri hazırlanarak yüzey iletkenlik, morfolojik özellik ve optik geçirgenlik değerleri tespit edilmiştir. Kompozitlerin yüzey direnç değerleri Mohm/sq mertebesinde olup optik geçirgenlik değerleri >%90 dır.
Özet (Çeviri)
Graphene oxide (GO) was obtained by using Tour method. Reduction of obtain GO (rGO) was carried with Vitamin C (VitC), and structural, morphological and electrical results obtained were compared with hydrazine reduced samples. X-ray photoelectron spectrometry, X-ray diffraction spectrometry, Raman spectrometry, UltraViolet-visible spectrophotometry, Fourier infrared spectroscopy, thermal gravimetric analysis, atomic force microscope and surface resistivity measurement systems were used during characterization. For the samples which were prepared with the use of VitC under basic and neutral reaction conditions, the highest carbon:oxygen (C:O ) ratio was 6.02 and 5.37, respectively, and for the latter, the surface resistivity of the film prepared by dropping-drying is 0.25 Mohm/sq. These values were 8.35 ve 0.71 Mohm/sq, respectively for the hydrazine medium. The reduction of GO by hydrazine on the film surface resulted in transmittance loss and the surface resistivity of this film was 337 ohm/sq. Independent from the reduction agent, dispersion stability of rGO samples was very low. Therefore, GO samples were modified by primary, secondary and alcohol amine derivatives (mGO) and C:O ratio of 7.56 was achieved. With the increase in alkyl chain length of the reactant amine, the dispersion stability of mGOs in polar aprotic solvents was increased while a decrease was obtained in polar protic solvents. Composite films of the synthesized rGO and mGO derivatives with poly(3,4-ethylenedioxythiophene)-polystyrene sulfonate were prepared. The surface resistivity values of these composites were in the order of Mohm/sq and optical transmittance of > 90% was obtained in all of the films.