Açık maden ocaklarının ekolojik onarım çalışmalarında farklı zemin koşullarına uyumlu öncü bitki türlerinin belirlenmesi
Determination of compliance pioneer plant species of different ground conditions in leading to ecological restoration work on mine site
- Tez No: 479597
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Madencilik faaliyetlerinin ekolojik sonuçlarının araştırılması ve etkilerin aza indirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda maden işletmelerinin ardında oluşan bozulmuş alanlarda ekolojik onarım çalışmalarının yürütülmesi, yeniden oluşturulan ekolojik yapıların sürdürülebilir olması önemlidir. Tahrip edilen toprak yapısı, hidrolojik yapı ve bitki örtüsünün yeniden tesis edilmesi bu bozulmuş alanlarda oldukça zordur ve uzun süre gerektirir. Ancak onarım çalışmaları ile oluşturulan morfolojik yapıların erozyonu engeller ve hidrolojik iyileşmeyi destekler şekilde tahsis edilmesi gerekir. Bu yapılar içerisinde oluşan stres koşullarına dayanıklı öncü bitki türleri ile yapılan rekültivasyon çalışmaları, onarım sürecini ve çıplak kayaç yüzeylerinde toprak oluşumunu hızlandıracak, sürdürülebilir yapılar oluşturacaktır. Bu araştırmada açık maden ocaklarının ekolojik onarım çalışmalarında farklı zemin koşullarına uyumlu öncü bitki türleri araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak İzmir, Aydın ve Muğla illerinde, 3 farklı kayaç türü üzerinde bulunan 6 farklı terk edilmiş veya onarım çalışmaları tamamlanmış açık ocak işletmesi seçilmiştir. Çalışma alanlarına doğal yollarla gelen ve alanlarda oluşan stres koşulları altında yaşamını sürdüren öncü bitki türlerin tespiti yapılmıştır. Araştırmada kayaç türlerinin farklılıklarına göre ekolojik restorasyon çalışmalarında sürdürülebilirlik kriterini destekleyen bu öncü bitkilerin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ecological consequences of mining operations must be investigated and the impact should be reduced to a minimum. In this context, to carry out those ecological restorations on degraded areas after been executed by mining companies is important. Also to keep sustainibility of those reconstructed sustainable ecological structures is important. Restoration of ravaged soil structure, the hydrological and vegetation structure in these degraded areas is very difficult and requires a long time. But the morphological structures which created with the repair work, should prevent erosion and support hydrological recovery. The recultivation studies carried out with pioneer plant species resistant to stress conditions occurring within these structures will form sustainable structures that will speed up the repair process and soil formation on bare rock surfaces. In this research, pioneering plant species that are compatible with different soil conditions have been investigated for ecological restoration of open mine sites. Six different abandoned or open pit mining operations on 3 different rocks in İzmir, Aydın and Muğla provinces were selected as the study area. Pioneering plant species that coming to the study areas by natural ways and survived under these stress conditions in the fields were identified. Use of this pioneering plant that supports the sustainability criteria in ecological restoration research according to differences rock types have been proposed.