Farklı ışık renklerinin bazı tohumlarda çimlenmeye etkisi
The effect of different light colors on germination of some seeds
- Tez No: 479608
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, soğan (Allium cepa L.), tütün (Nicotiana tobacco L.) ve marul (Lactuca sativa L.) tohumlarında dormansiyi uzaklaştırmak için farklı ışık renklerinin (mavi, yeşil, sarı, kırmızı, beyaz ve karanlık) çimlenme ve fidecik gelişimine etkisini saptamak amacıyla ISTA kurallarına göre yürütülmüştür. Çalışmada çimlenme gücü, ortalama çimlenme zamanı, homojenlik katsayısı ile kökçük, sapçık ve kotiledon uzunluğu gibi özellikler ölçülmüştür. Karanlık uygulamasının soğan ve marul tohumlarında hem çimlenme hem de fidecik gelişimi bakımından en başarılı sonuçları verdiği ancak bitkilerde etiolleşmeye neden olduğu belirlenmiştir. Her iki türde de sağlıklı fidecikler elde edilmesi için kırmızı başta olmak üzere faklı ışıklar altında çimlendirilmesi gerektiği gözlemlenmiştir. Tütün tohumlarında kırmızı ışık çimlendirme parametreleri bakımından olumlu sonuçlar vermiştir. Fidecik gelişiminde ise farklı ışık renkleri birbirine benzer sonuçlar vermiş, ancak karanlık uygulaması tüm parametrelerde başarısız olmuştur. Ön uygulama faktörünün soğanda çimlenme üzerine önemli etkiye sahip olmadığı ancak fidecik gelişiminde başarı sağladığı belirlenmiştir. Marulda ön uygulamanın incelenen parametreler üzerine önemli etkisi saptanmamıştır. Tütün tohumlarında KNO3 uygulamasının çimlenmeyi pozitif etkilediği ancak fidecik gelişimine önemli bir etkisinin olmadığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different color light (blue, green, yellow, red, white and dark) on the germination and seedling development of some crops [onion (Allium cepa L.), tobacco (Nicotiana tobacco L.) and lettuce (Lactuca sativa L.)] to remove the dormancy by ISTA rules. Some parameters were measured in the study such as germination rate, mean germination time, homogeneity coefficient, length of radicil, hypocotyl and cotyledon. It was determined that, onion and lettuce seeds germinated under dark condition had the most successful results in terms of germination and seedling developments, however the seedlings were etiolated. It has been observed that both species should be germinated under different light colors, mainly in red, in order to obtain vigorous seedlings. Tobacco seeds germinated under red light had promising results in terms of germination properties. Different light colors gave similar results with regard to seedling development for tobacco, but not dark. It was also concluded that pre-treatments were not significant effect on onion or lettuce seed germination but it had significant effect on seedlings development only onion. It was noted that the application of KNO3 in tobacco seeds affected positively on germination characteristics, but there was no significant effect on seedling development.