Kitle pazarlama ve reklam yöntemlerinde sosyal medya bilişimi yaklaşımı
Social media informatics approach for mass marketing and advertising methods
  1. Tez No: 479621
  2. Yazar: MURAT OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yeni nesil pazarlama iletişim araçlarından olan sosyal medya, farklılaşan tüketici taleplerini en sağlıklı şekilde karşılarken işletmelere rekabet avantajı sağlar. İşletmeler, pazarlama iletişimlerini birebir gerçekleştirebilecekleri en uygun ortam olarak tüketiciler tarafından aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya araçlarına yönelmektedirler. Bu araçlar sayesinde mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişim kurmakta, belirledikleri hedef kitlelerine pazarlama faaliyetlerini doğrudan yönlendirebilmektedirler. Planlı viral pazarlama faaliyetleri, iletilmek istenilen mesajları geleneksel medyadan çok daha geniş bir tüketici kitlesine çok daha az maliyetle ulaştırmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya, doğru hedef kitleye etkili, anlık ve en düşük maliyetle ulaşmada önemli bir rol oynar. Marka bilinirliğini arttırarak işletmenin marka değerini ve müşterilerin markaya olan bağlılığını arttırır. Bu tez çalışmasında sosyal medya bilişim araçları kullanılarak yeni nesil bir pazarlama yöntemi tasarımı önerilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen yeni kanun düzenlemeleri sonucunda tüketicilere izinsiz reklam, cep telefonu mesajı veya elektronik posta gönderimi yasaklanmıştır. İşletmelerin mevcut müşteri portföylerine erişimi oldukça kısıtlı hale gelmiştir. Pazarlamanın en önemli itici gücü olan kampanya duyurularını yaymakta işletmeler, amaçladıkları hedeflerden uzaklaşmaya başlamıştır. Tüm bunların sonucunda işletmeler, tüketicilerinden iletişim izinlerini almak için çeşitli yöntemler geliştirmek ihtiyacı hissetmiştir. Yeni yatırımlar ile geliştirilen uygulamalar aracılığıyla, ödül veya promosyon dağıtımı ile tüketicilerin iletişim izinleri alınmaya başlanmıştır. Yazılım yatırımları, teşvik için dağıtılan promosyonların maliyetleri ve operatörlere ödenen iletişim ücretleri düşünüldüğünde, tüm bu yöntemler işletmelere ekstra maliyet oluşturmaktadır. Bu çalışmada önerilen yöntem ile yaygın, anlık ve güncel sosyal medya ağları (Swarm ve Twitter) kullanılarak tüketicilere ulaşmada yeni bir bakış kazandırılmaya çalışılmıştır. Böylece reklam, pazarlama, müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliğini arttırma konularında maliyet, zaman, güncellik ve etkileşim açısından önemli kazançlar sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, one of the new generation marketing communication tools, provides diversified consumer demand in the healthiest way while providing the competitive advantage to businesses. Companies prefer social media as the most suitable environment to carry out one to one marketing communications, which is actively used by consumers. Using these tools companies can communicate with existing and potential customers and they can direct their marketing activities to target audiences. Planned viral marketing activities, can deliver the desired messages to a wider consumer audience with far less cost than traditional media. Therefore, social media plays an important role in reaching right target audience effective, instant and with minimum cost. By increasing brand awareness, it increases the brand value of the company and customer loyalty to the brand. In this thesis, a new generation, alternative marketing method design that use social media tools is recommended. As a result of the new law regulations prepared by Information Technologies and Communication Authority (BTK), unauthorized advertising to consumers by cell phone messages or electronic mails is prohibited. Communication with existing customer portfolio of businesses has become very limited. Businesses began to move away from their intended target of spreading the campaign announcements, which is the most important driving force of marketing. As a result, businesses need to develop a variety of methods to get communication permissions from consumers. With the help of the applications developed with new investments, businesses have begun to distribute rewards to collect communication permissions of consumers. When software investments, the cost of promotions distributed to encourage consumers, and the fees paid to the gsm operators are concerned, all of these methods constitute the extra cost to businesses. With the proposed methodology in this study, by using common, current and updated social media networks (Swarm and Twitter) a new perspective to reach customers is gained. Thus, for advertising, marketing, customer satisfaction and increasing brand awareness issues, it is aimed to provide important benefits in terms of cost, time and interaction.