Sualtı dalgıçlığında iş güvenliği uygulama esaslarının incelenmesi
Examination of application principles of occupational safety at underwater diving
- Tez No: 479629
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Denizcilik, Marine
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında İzmir bölgesinde ki dalış merkezlerinin ve bu merkezlerde çalışan eğitmenlerin mevcut yönetmelik ve standartlara ne derece uyduğunun incelenmesi, dalışlarda karşılaşılan sorunların neden kaynaklandığının araştırılması, eğitmenlerin bilgi ve tecrübelerinin araştırılması ayrıca bu bölgede ki dalış merkezlerinde donanımlı dalış eğitimi almış veya en az bir kere dalış gerçekleştirmiş dalıcıların özellikleri, yapmış oldukları donanımlı dalışlarda karşılaştıkları sorunların neden kaynaklandığının araştırılması ve bu alanda alınan güvenlik önlemlerinin iş güvenliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda eğitmenlere ve dalıcılara sorulmak üzere iki farklı anket oluşturulmuştur. Anket çalışması 30 eğitmen ve 30 dalıcı ile Mayıs-Haziran 2017 ayları arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde bu bölgede gerçekleştirilen donanımlı dalışların mevcut yönetmelik ve talimatlara uygun olarak yapıldığı ayrıca herhangi bir ölümcül kazanın yaşanmamış olması dalış güvenliği açısından gerekli önlemlerin alındığını göstermektedir. Ayrıca dalıcılar açısından da, bu bölgede herhangi bir dalış merkezinde gerçekleştirdikleri dalışları güvenli buldukları ve çok önemli bir sorunla karşılaşmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the compliance of the diving centers in İzmir and the trainers working in these centers to the current regulations and standards, the causes of problems in diving, researchers' knowledge and experience, the availability of divers who have been trained or have at least one dive training in diving centers, the reasons for the problems they have encountered in the dives, and the security measures taken in this area. Within this scope, two different questionnaires were created to ask the instructors and the divers. The questionnaire study was conducted with face-to-face interviews with 30 instructors and 30 divers between May-June 2017. When the results are examined, it has been determined that equipped dives performed in this region are in accordance with existing regulations and instructions. Moreover, the fact that no fatal accident has occurred has shown that necessary precautions are taken in terms of diving safety. On the other hand, it has been observed according to divers, this dive site is safe in any dive center and that they have not encountered a very important problem yet.