Sualtı kazılarında kullanılan araştırma yöntemleri ve kazı teknikleri
Research methods and techniques used in underwater excavations
- Tez No: 135462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUERETTİN ARSLOAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Arkeolojinin bir alt dalı olarak kabul edilen sualtında yapılan arkeoloji çalışmaları, çalışma mekanının farklılığından dolayı kendi içinde yeni araştırma ve kazı tekniklerinin doğmasına neden olmuştur. Sualtı araştırmaları insanlı ve insansız yapılan araştırmalar olmak üzere iki kategoride incelenebilir. İnsanlı araştırmalar dalgıçlık tecrübesi olan arkeologların suyun altına inerek yaptıkları araştırmalardır. İnsansız araştırmalar ise, arkeologların su altına inmeden, çeşitli araçlar yardımıyla yapılan araştırmalardır. Bu tarz araştırmalar teknolojinin gelişmesiyle doğrudan alakalıdır. Her geçen gün gelişen teknolojik araçlar yardımıyla, alanın tespiti ve tespit edilen alan üzerinde araştırmalar daha kolay yapılabilmektedir. Sualtı kazılarında kullanılan kazı teknikleri, kazısı yapılan alanın durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Kara kazılarından en önemli farkı, çalışmalar esnasında zamanın en önemli kısıtlayıcı faktör olmasıdır. Bu nedenle sualtı kazılarında amaç, kısa zamanda verimli çalışabilmektir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Underwater archaeology, which is regarded as a branch of archaeology caused new research and excavation techniques to be developed due to the difference of its study field. Underwater researches can be examined in two separate groups: human and non-human researches. Explorations of the archaeologists who are experienced in diving are called human research. On the other hand, various equipments perform non-human research without any divers under water. This kind of study is directly related to the development of technology. Establishing the study field and researches on the established study field is much more easier by the help of the technological equipments developing day by day. Excavation techniques in the underwater studies may differ depending on the conditions of the excavation area. The most important difference between land and underwater excavations is the limitation of time under the sea. For this reason, the aim of underwater archaeology is to be efficient in a short time of period.