Ahtapot (Octopus vulgaris Cuvier, 1797)'un farklı zeminlere yerleştirilmiş yuva tercihine yönelik bir araştırma
A study on preferring artificial nest where deployed in different bottom structure of octopus (Octopus vulgaris Cuvier, 1797)
- Tez No: 479645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ahtapot (Octopus vulgaris Cuvier, 1797) denizel ekosistemde birçok türün aksine, yuvalanma özelliği gösteren yerleşimci bir türdür. Ahtapotlar doğal yuvalanmanın yanı sıra zeminde bulunan birçok yabancı nesneyi (çömlek, teneke, araç lastiği vb.) yuva olarak tercih etmektedir. Deniz zeminine bırakılan yapay yuvalar, ahtapotun o bölgede barınmasına ve popülasyonunun artmasına imkan sağlayabilmektedir. Bu çalışma farklı iki zemin yapısına yerleştirilen (deniz çayırlı, kumlu) yapay yuvalarda ahtapotların bölgesel tercihinin belirlenmesini amaçlamaktadır. İzmir Körfezi Urla Adalar kıyılarında 200 adet yapay ahtapot yuvası, deniz çayırlı ve kumlu alanlara yerleştirilmiştir. 3 yıl süren gözlem ve örnekleme çalışmaları sonucunda doğal yuva ve yapay yuvalar, bu yuvaları tercih eden ahtapotların aynı zamanda zemin yapılarındaki tercih durumları hakkında bilgi toplanmıştır. Çalışma süresince 103 ahtapotun doğal yuva yaptığı, 137 ahtapotun yapay yuvaları tercih ettiği gözlenmiştir. Yapay yuvalarda ahtapotların %85'i erişteli zemini tercih etmiştir. Doğal yuva yapan ahtapotların zemin tercihleri karşılaştırıldığında ise %93'ü kumluk alanda yuva yapmıştır. Sonuç olarak yapay yuva kullanımında deniz çayırlı alanların ahtapotlar tarafından daha çok tercih edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Octopus (Octopus vulgaris, Cuvier, 1797) is a species that demonstrate nesting characteristics unlike many other species in the marine ecosystem. The octopuses prefer many foreign objects (pot, tins, vehicle tires, etc.) on ground as nests besides natural nesting. Artificial nests left on the sea floor provide the octopus to shelter and populate the area. This study aims to determine the regional preference of octopuses in artificial nests located in two different ground structures (sea grass, sandy). Izmir Gulf is located in 200 artificial octopus nests, sea grasses and sandy areas on the shores of Urla island. As a result of observation and sampling studies for 3 years, natural nests and artificial nests, octopuses preferring these nests, as well as information about the preferences of the ground structures. During the study, it was observed that 103 octopuses performed to natural nests, 137 octopuses preferred to artificial nests. 85% of octopuses preferred to grass ground in artificial nests. When octopuses make natural nests are compared the ground preferences, 93% of them made sandy nests. As a result, it has been determined that sea grass areas are more preferred by octopuses in the use of artificial nests.