İzmir Orta Körfezi ahtapot (Octopus vulgaris Cuvier. 1797) populasyonunun doğal ve yapay yaşam alanları üzerine bir araştırma
A studies on natural and artificial habitats of octopus (Octopus vulgaris Cuvier, 1797) populations in middle of İzmir bay
- Tez No: 96479
- Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
II ÖZET İZMİR ORTA KÖRFEZİ AHTAPOT {Octopus vulgaris Cuvier, 1797) POPULASYONUNUN DOĞAL VE YAPAY YAŞAM ALANLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ULAŞ Ali Doktora Tezi, Su Ürünleri Avlama ve îşleme Teknolojisi ABD. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sumru UNSAL Aralık 1999, 73 sayfa Bu çalışmada, ahtapot {Octopus vulgaris Cuvier, 1797) türünün, İzmir Körfezi içerisinde doğal yaşam alanlarının incelenmesi ve son yıllarda yaygınlaşan deniz ortamında yapay resif çalışmalarının bu türe özgü uygulaması amaçlanmıştır. Bu çalışma 3 aşamadan oluşmuştur ilk aşamada ahtapotların farklı ortamlardaki doğal yuvalan, aletli (Scuba) ve aletsiz (Skin) dalışlar yapılarak gözlenmiş, yuva tercihleri hakkında bilgi toplanmıştır. İkinci aşamada, bu gözlemler tank içerisine bırakılan ahtapotların farklı yapay yuva modeli tercihleri ile desteklenmiştir. Elde edilen veriler ışığı altında bu türe özgü bir yapay resif bloğu tasarlanmış ve imal edilmiştir. Son aşamada yapay resif bloklarının deniz ortamında ön çalışmaları yapılmış, birbirinden farklı dip yapışma sahip üç bölgeye yerleştirilmiştir. İki yıl süren gözlem ve örnekleme çalışması sonucunda, ahtapotlar için yapay yuva kullanımının belirli bazı kriterlere bağlı olduğu ve bu canlının doğal olarak yaşadığı bölgelerde yapay yuvaların populasyondaki birey sayısını artırdığı saptanmıştır. Çalışmalar süresince yapılan gözlemler sualtı kamerası ve fotoğraf makinasıyla kaydedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ahtapot {Octopus vulgaris), yapay resif
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A STUDY ON NATURAL AND ARTIFICIAL HABITATS OF OCTOPUS {Octopus vulgaris Cuvier, 1797) POPULATION IN THE MIDDLE OF İZMİR BAY ULAŞ Ali Thesis of Ph.D., Department of Fisheries and Processing Technology Supervisor: Prof. Dr. Sumru ÜNSAL December 1999, 73 pages In this study, It was aimed that to search natural habitats in İzmir Bay of octopus {Octopus vulgaris Cuvier, 1797) and reef application which increase recently for the species of octopus. This study comprises 3 stages, in the first stage; natural habitats of octopus in different environments were observed by Scuba and Skin diving and knowledge about their preferences was collected. In the second stage these observations were supported with preferences of different artificial shelter model of octopuses which were left into the tank. According to collected data, an artificial reef block designed and constructed for this species. At the last stage, pre- studies of artificial reef blocks in marine environment were carried out and they were deployed in 3 areas that have different sea ground structure. At the result of observation and sampling studies in two years, it was determined that using of artificial reefs for octopus was related with some criteria and population of octopus increased where the reefs were constructed. Observations realised using underwater video camera and camera. Key words : Octopus {Octopus vulgaris), artificial reef