Sazan balığının (Cyprinus carpio L., 1758) ağ kafeslerde yavru üretimi üzerine çalışmalar
Studies on reproduction of common carp (Cyprinus carpio L., 1758) in net cages
  1. Tez No: 479657
  2. Yazar: FERRAHİ SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, ülkemizde sazan balığı (Cyprinus carpio L., 1758) üretimi yapan işletmelerin ihtiyaç duydukları sazan balığı yavrularını, kendi işletmelerinde ve yeni bir yatırıma ihtiyaç duymadan üretebilecekleri metodun tespit edilebilmesi amacıyla 2011 ve 2012 yıllarının Mayıs aylarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, ağ kafeslerdeki sazan balığı anaçlarına , LHRHa tek başına yüksek dozda (50 µg/kg), ve Dopamin antagonistleri ile kombine olarak (Domperidon, Haloperidol ve Metaclopramide), sazan hipofizi extraktı (3 mg/kg) uygulamaları yapılmış ve ayrıca herhangi bir hormon uygulaması yapılmayan kontrol grupları da denemeye alınmıştır. Hapa ve kakabanların kullanımı da deneme gruplarının muhafaza edildiği ağ kafesler içerisinde denenmiştir. I. Yıl denemeleri sonucunda, en yüksek yumurtlama oranları % 100 olarak DOM grubunda ve kontrol grubunda gerçekleşmiştir. Diğer yumurtlama oranları sırasıyla, HALO grubu %83,3, MET grubu %40 ve hipofiz grubu % 33,3 . Gruplar arasındaki yumurtlama oranları ve yumurtlama indeksleri farkları istatistiki açıdan anlamlı görülmemiştir. (p>0,05). II. Yıl denemeleri sonucunda en yüksek yumurtlama oranı % 100 olarak kontrol grubunda gerçekleşmiş, diğer grupların yumurtlama oranları ise Hipofiz grubu % 83,3, LHRHa tek başına yüksek doz (50 µg/kg) grubu % 50 olarak gerçekleşmiştir. Kontrol grubu ile LHRHa grubu arasındaki yumurta oranları ve yumurtlama indeksleri farkının istatistiki açıdan anlamlı olduğu görülmüştür (p0,05). Deneme sonuçları göstermiştir ki, sazan balığı üretimi yapan ağ kafes işletmelerinde yavru ve yumurta alımı kuluçkahane inşasına gerek kalmaksızın yapılabilmektedir. Bu kapsamda 0,5 mm ağ göz açıklığına sahip hapalar döllenmiş yumurtaların biriktirilmesi ve kuluçka edilmesi için ağ kafeslerde kullanıma uygundur
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2011 and 2012 May to determine the method by which companies that produce common carp (Cyprinus carpio L., 1758) in net cages in our country can produce the carp larvaes they need without any new investment in their own company. In the study, LHRHa alone was used at high doses, in combination with dopamine antagonists (Domperidone, Metaclopramide and Haloperidol), carp pituitary extracts was injected and groups in which no administration was performed as a control group. In addition, hapa and kakabans have been tried in net cages to collect eggs. Result of the first year experiments, the highest spawning rates were found in the LHRHa + Domperidon (DOM) treated group and in control group (100%), spawning rates of the other groups were, LHRHa+Haloperidol (HALO) 83%, LHRHa+Metaclopramide (MET) 40 % and carp pituitary extract (CPE) 33,3% respectively. Differences in spawning rates and spawning index between groups were not significant (p>0,05). Result of second years experiments shows that, the highest spawning rate were found in control group (100%), spawning rates of the other groups were, 3 mg/kg carp pituitary extract (83,3%), high dose (50 µg/kg) LHRHa alone (50%). Differences in spawning rates and spawning index between control group and LHRHa group were significant (p0,05). Experiments results shows that common carp can reproduct in a net cage with use 0,5 mm hapas to collect fertilised eggs and hatching without any hormone applicitaions.