Beyin hücrelerinin adezyonunda kullanım potansiyeli olan yeni fonksiyonel yüzeylerin hazırlanması
Preparation of novel functional surfaces which have potential for the adhesion of brain cells
- Tez No: 479658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, farklı gruplara sahip 2 monomerin ve beyin hücrelerinin seçimli adezyonuna olanak sağlayan bir peptidin kullanımını temel almaktadır. Monomerlerden bir tanesi floresan özellik taşıyan rodamin (RD) diğeri ise fonksiyonel grup olarak serbest amino grubuna sahiptir (RF). Bu iki monomer indiyum kalay oksit ile modifiye edilmiş cam (ITO) yüzeyler üzerine elektrokimyasal polimerizasyonla biriktirilmiştir. Yüzeyler kopolimer ile kaplandıktan sonra ArginilGlisilAspartik asit (RGD) isimli tripeptid 1-etil-3-(3-dimetilaminopropil)karbodiimid (EDC) kullanılarak karboksil gruplarından amino grubu içeren yüzeye kovalent olarak bağlanmıştır. Oluşturulan seçimli yüzey, integrin avb3 reseptör pozitif hücre hattı olan Glioblastoma (U87-MG) için adezyon platformu olarak kullanılmıştır. İnsan keratinosit (HaCaT) hücreleri ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Yüzeyin kopolimer ve RGD ile modifikasyonunun izlenmesi için elektrokimyasal ve mikroskobik teknikler kullanılmıştır. Sonuç olarak, tasarlanan P(RF-co-RD)/RGD platformu U87-MG hücrelerinin 10 ile 104 hücre/mL aralığında elektrokimyasal dedeksiyonuna olanak sağlamıştır. Ayrıca ek bir boyama işlemine gerek kalmadan hücrelerin floresan görüntülenmesi gerçekleştirilebilmiştir. Bu bağlamda hem elektrokimyasal hem de floresan görüntülemeye olanak sağlayan seçimli bir yüzey başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves two monomer which has different groups and a peptide which provides selective adhesion of brain cells. One of the monomers has a fluorescent amino acid (RD) and the other has a free amino group (RF) as a functional group. These two monomers were deposited by electrochemical polymerization on indium tin oxide modified glass (ITO) surfaces. After the surfaces were coated with the copolymer, arginylglycineaspartic acid (RGD) was covalently bound to the amino group-containing surface from the carboxyl groups via 1-ethyl-3- (3-dimethylaminopropyl) carbodiimide (EDC). The prepared selective surface was used as an adhesion platform for an integrin avb3 receptor positive cell line, Glioblastoma (U87-MG). Human keratinocytes (HaCaT) cells were selected as the control group. Electrochemical and microscopic techniques were used to analyzed the modification of the surface with the copolymer and RGD. As a result, the designed P (RF-co-RD) / RGD platform allows for electrochemical detection of 10 to 104 cells / mL of U87-MG cells. Also, fluorescence imaging of cells could be performed without the need for an additional staining procedure. In this context, a selective surface that allows both electrochemical and fluorescence imaging were successfully accomplished.