Tamir edilebilir sistemlerin imzası
Signature of repairable systems
  1. Tez No: 479673
  2. Yazar: CEMİLE YILDIZÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, tek tamirciye sahip tamir edilebilir n-den-k-çıkışlı:F sistemlerinin stokastik modeli ile ilgilidir. Bileşenlerin bozulma ve tamir zamanları kesikli dağılımlardan biri olan geometrik dağılım olarak varsayılmıştır. Çalışmanın amacı, bu varsayım altında n-den-k-çıkışlı:F sistemlerinin bazı önemli güvenilirlik indekslerinin hesaplanmasında sistem imzasının yararlılığını göstermektir. Indislerden güvenilirlik ve kullanılabilirlik için imza temelli ifadeler elde edilmiştir. Sistem indisleri imza yardımı ile rekürsif denklemler şeklinde elde edilmiştir. Sistem yapısına örnek olarak 5-ten-3-çıkışlı:F sistemi incelenmiştir. Örnek üzerinde tamir ve bozulma zamanlarının farklı değerleri alınarak kullanılabilirlik ve güvenilirlik için grafikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper deals with a stochastic model of repairable k-out-of-n:F system with single repairman. Failure and repair times of components are assumed as geometric distribution which is one of the discrete distribution. The purpose of the study is to show the usefulness of system signature for computing some important reliability indices of repairable k-out-of-n:F system with this assumption. In particular, we obtain signature based expressions for reliability and availability of repairable k-out-of-n:F system. The reliability and availability of the system are expressed by recursive relations via signature. As an example of this system, 3-out-of-5:F system is considered. Some graphs for the reliability and the availability for different values of failure and repair time parameters are also given in this study.