Balya (Balıkesir) ve çevresinin makrofunguslarının taksonomik yönden araştırılması
- Tez No: 47968
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
öz Bu taksonomik çalışma 1995-1996 yıllan arasında Balıkesir îîi Balya İlçesine ait makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. Toplanan bütün örneklerin fotoğrafları çekilmiş, ölçüleri alınmış, morfolojik ve ekolojik özellikleri kaydedilmiş ve mantar konusunda yöre halkından bilgi alınmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışması sonucu 2 sınıf ve 24 familyaya ait 56 tür saptanmıştır. Bu 56 türün tamamı detaylı deskripsiyonları, çalışma alanı ve Türkiye'deki yayılışları ile birlikte verilmiştir. Türkiye' makrofunguslan üzerindeki mevcut literatüre göre bunlardan 9 tanesi Türkiye için yeni kayıttır. Çalışmada geçen bütün türler Muğla Üniversitesi Herbaryumunda saklanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Şapkalı Mantarlar, Flora, Taksonomi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present taxonomic research is based on macrofungi collected from Balya, county of Balıkesir province between 1995 and 1996. All the species have been photographed, measured and recorded the morphological and ecological features of the collected specimens and local people were interwived about macrofungi. Then macrofungi specimens have been studied on the microscope and identified. As a result of the field and laboratory studies 56 taxa belonging to 2 classes and 24 families have been identified. These 56 taxa are given with their descriptions in details including distributions in the studing area and in Turkey. According to present literature on Turkish macrofungi 9 taxa of these are new record for Turkey. All specimens cited are kept in the Herbarium of Muğla University. KEY WORDS: Macrofungi, Flora, Taxonomy.