Kaymalı yatak malzemelerinin kuru ve ıslak ortamda aşınma parametrelerinin incelenmesi ve bu maksat için bir deney makinası imali
  1. Tez No: 47969
  2. Yazar: GÜVEN OKOLDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NACİ OTMANBÖLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada V Tipi benzin motorlarının ana yataklarındaki aşınmayı krank devir sayısına göre tespit eden deney tezgahının imali gerçekleştirilmiş ve Şahin Motor Yatakları Firması' nın 17 M Tipi motorlar için ürettiği yataklarda krank mili devrine karşı ve yağlama ortamına göre aşınma miktarı araştırılmıştır. Deneyler sırasında aşınma parametrelerinden krank milinin birim zamandaki devir sayısı sabit tutulmuş, krank milinin dönüş sayısı ile yağlama ortamlar! değiştirilerek bu parametrelerin ana yataklardaki aşınmaya etkileri araştırılmıştır. Farklı yağlama ortamlarında yapılan deneyler sonunda ana yataklarda en az aşınmanın yatak ısılarının en az olduğu ortamda tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ana yataklar / Aşınma / Parametre / Tezgah imali
Özet (Çeviri)
In this study, a test equipment has been designed and built for wearing determination on V-type gasoline engines. The tests have been caried out on“ŞAHİN MOTOR YATAKLARI”model 1 7-M-Motor for different oil types and number of revolution. During the test, the first, number of revolution of crankshaft which one of the wearing parameters was fixed, but different oil types were used. After, secondly, the number of revolution of crankshaft were also changed. At each condition, the influence of wearing on the main bearings was examined. As result, at the end of the test, it can be said that the less wearing on the main bearings occurs in the test heating medium for different oil types used. KEY WORDS : Main bearing / Wearing parameter / Manufactoring of test equipment iii