Öğretmenlerin sosyal medya kullanım endişeleri ve farkındalıkları
Teachers' social media use considerations and awareness
  1. Tez No: 479694
  2. Yazar: SERPİL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP HÜSEYİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, günlük yaşamda yoğun olarak kullanılan sosyal medyayı öğretmenler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda öğretmenlerin sosyal medya kullanım durum ve alışkanlıkları, sosyal medya konusundaki düşünceleri ve bu araçlar hakkındaki farkındalık düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çevrimiçi anket aracılığıyla nitel ve nicel veri toplanmıştır. Nicel veriler kodlanarak istatistiksel analiz programına girilmiş, nitel veriler de tematik analiz yöntemlerinden içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye genelinden 382 öğretmen katılmıştır. Çalışmada ulaşılan genel sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:  Öğretmenler din, siyaset, milliyet gibi konularda sosyal medyada bilgi paylaşmaktan ve bu gibi grupları takip etmekten çekinmektedirler.  Öğretmenlerin sosyal medyada duygu ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirme konusunda kararsız olduklarını ve paylaşım yaparken sonrasında ne olur, ötekileştirilme gibi endişeler nedeniyle paylaşım yapmaktan çekindikleri görülmektedir.  Katılımcılar isim, cinsiyet, yaşadığı şehir, doğum günü gibi toplum tarafından bilinmesinde herhangi bir risk olmadığını düşündükleri bilgilerini sosyal medyada daha çok paylaşmaktadırlar. viii  Katılımcılar, öğretmenlerin bir öğretmen olarak sosyal medya kullanması gerektiği konusunda görüş ayrılığı yaşamakta ancak çoğunluk öğretmenlerin sosyal medya kullanması gerektiği yönünde görüş bildirmektedirler.  Katılımcılar genel olarak sosyal medyadaki gizlilik ile ilgili gelişmeleri takip ettiklerini ve yaygın olarak profillerinin sadece arkadaşlarına açık olduğunu belirtmişlerdir.  Sosyal medya hesaplarını kapatmayı düşünen katılımcıların birçoğu bu ortamları bir zaman kaybı olarak nitelendirmiş, diğer katılımcılar da bu ortamlardan izlendiğini, rahatsız edildiğini vb. nedenlerle sosyal medya hesaplarını kapatmayı düşündüklerini belirtmişlerdir.  Sosyal medya araştırmaya katılan öğretmenler için bir alışkanlık haline gelmiştir.  Genel olarak katılımcılar sosyal medyanın kullanım amacına bağlı olarak yararlı ya da zararlı olarak tanımlanabileceğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social media that intensively used in daily life from the view point of teachers. In this direction, teachers are trying to determine social media use patterns and habits, social media considerations and awareness levels about these tools. In the study, a relational search model was selected from the research studies and data were collected via online questionnaire. The questionnaire consists of both multiple-choice and open-ended items. The quantitative data were coded into the statistical analysis program and the qualitative data were analyzed by using the thematic analysis methods. 382 teachers from all over Turkey participated in the survey. The general conclusions reached in the study can be summarized as follows:  Teachers do not follow such groups when they are reluctant to share information in social media on topics such as religion, politics, nationality.  It is seen that teachers are hesitant to express their feelings and thoughts in the social media and share their concerns due to the anxiety about what happens after sharing.  Participants share more information on the social media that they think there is no risk known by the community such as name, sex, city of living, birthday. x  Participants have a view that teachers should use social media as a teacher, but majority opinion is that teachers should use social media.  Participants generally follow developments related to privacy in social media and they are widely known to be open to friends only.  Many of the participants who are considering closing social media accounts have noted that this is a waste of time, and it is possible to say that there are reasons such as monitoring, disturbance, etc. among the reasons for closure of other participants.  Social media has become a daily routine for teachers in Turkey.  In general, participants describe social media as useful or harmful, depending on the purpose of use.