Ortaokul öğretmenlerinin sosyal medya kullanım amaçları ile akıllı telefonla informal öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
It is aimed to determine the relationship between social media usage purposes of the secondary school teachers with smart phone informal learning levels
- Tez No: 579863
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğretmenlerinin sosyal medya kullanım amaçları ile akıllı telefonla informal öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve öğretmenlerin bu konu hakkındaki görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Karma yöntem araştırması olarak ele alınan çalışmanın evrenini 2017- 2018 eğitim öğretim döneminde Karsil genelindeki ortaokullarda görev yapan 1198 öğretmen; çalışmanın örneklemini ise çok aşamalı tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi ile belirlenen 303 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada kişisel bilgi formu , Sosyal Medya Kullanım Amaçları ölçeği, Akıllı Telefonla İnformal Öğrenme Aktiviteleri ölçeği ve yarı yapılandıırlmış görüşme formu kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan ve 303 öğretmene uygulanan ölçeklerden bu sayı üzerinde analizler yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı ile öğretmenlerin verdiği cevaplar doğrultusunda çeşitli değişkenlere göre analiz edilmiştir. Araştırmada normal dağılım gösteren gruplara parametrik testler; normal dağılım özelliği göstermeyen gruplara nonparametrik testler uygulanmıştır. Daha sonra 20 öğretmen ile görüşmeler yapılmış görüşme sonuçları içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmada yaş arttıkça sosyal medyayı içerik paylaşma amacıyla kullanım ve akıllı telefonla informal öğrenme düzeylerinin; kıdem arttıkça iletişim kurma ve içerik paylaşma amacıyla kullanım ve akıllı telefonla informal öğrenme düzeylerinin azaldığı saptanmıştır. Sosyal medya kulanım süresinin azalması ile de araştırma, içerik paylaşma ve iletişimi başlatma amacıyla sosyal medyanın kullanımı azaldığı saptanmıştır. Aynı zamanda medeni durumu evli olanların da akıllı telefonla informal öğrenme düzeyleri azalmaktadır. Görüşmeye katılan öğretmenlerin tümü (n=20) sosyal medyadan izledikleri video, bilgi ve belgeleri derslerinde aktarıp kullandıklarını,sosyal medyadan informal öğrenmeler edindiklerini ve akıllı telefonlarını informal öğrenmelerde kullanmakta olduklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between social media usage purposes of the secondary school teachers with smart phone informal learning levels and to reveal the views of teachers on this issue. The universe of study discussed with mixed method research comprises 1198 teachers worked in secondary schools in Kars province during 2017- 2018 education period and the sample of study comprises 303 secondary school teachers identified with multistage layered purposive sampling method. In the study, personal information form, Purpose of Social Media Using Scale, Informal Learning with Smartphone Activities scale and semi-structured interview form were used. Analyzes were made on this number from the scales applied to 303 teachers, consisting of three sections. The collected data were analyzed according to various variables in accordance with the SPSS 20 statistics program. In the study, parametric tests were applied to the groups that showed normal distribution and nonparametric tests were applied to the groups that did not show normal distribution characteristics. Then, the interviews were conducted with 20 teachers and the results were analyzed with content analysis. In the study, it is determined that the use of social media for content sharing purposes and the level of informal learning with smart phone decreased as age increased; the use for communication and content sharing purposes the level of informal learning by smart phone decreased as the seniority increased. It is also determined that with the decrease in social media usage time, the use of social media for content sharing and initiating the communication purposes decreases. At the same time level of informal learning with smart phone of those who are married decreases.All of the teachers who participated in the interview (n = 20) stated that they use the videos, information and documents they got from social media in their lessons, they learn informal information from social media and use their smart phones in informal learning.