Acil servise başvuran multitravma hastalarında olası kan kaybını değerlendirmede geleneksel invaziv labaratuar değerleri ile noninvaziv ölçülen pulse hemoglobin değerlerinin karşılaştırılması
Medical clinic cil multitravma patients admitted to invasive laboratory values and the traditional non-invasive assessment of the potential blood loss comparison of the measured laboratory values
- Tez No: 479726
- Danışmanlar: DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Acil Tıp Kliniği'ne başvuran multitravma hastalarında olası kan kaybını değerlendirmede geleneksel invaziv labaratuar değerleri ile noninvaziv ölçülen hemoglobin değerlerinin karşılaştırılması. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2001. Travma üretken nüfus diliminde önemli mortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. Bununla birlikte getirdiği iş gücü kaybı ve oluşturduğu maddi kayıplarda ülke ekonomisine ciddi yükler getirmektedir. Travma hastalarında okült (sessiz) kanamanın tespiti ve dışlanması ise acil servisin zor ve hataya çık uğraşlarındandır. Acil servislerde ultrasonun daha yagın ve etkin kullanımı sorunları azaltmakla birlikte gerek ultrason gerekse diğer tanı yöntemleri hala çeşitli yetersizlikler içermektedir. Bizde bu çalışmada acil servise başvuran travma hastalarında olası kan kaybının değerlendirilmesinde non-invaziv yöntem ile bakılan hemoglobin değerlerini invaziv yöntem ile bakılan laboratuar değerleriyle karşılaştırmayı amaçladık. Sonuçlar arasında anlamlı bir fark çıkmadığı takdirde gerek zaman açısından gerek maliyet açısından acil serviste özellikle travma hastalarında olası kan kaybının değerlendirilmesinde tanı açısından kolaylık sağlayabilecek ve hemoglobin değerinin monitörize edilmesi erken tedavide bize kolaylık sağlayacaktır. Bu amaçlar doğrultusunda çeşitli nedenlerle multitravmaya uğramış 48 hasta üzerinde geliş, birinci saat ve ikinci saat olmak üzere üç kez pulse hemoglobin değerleri ölçüldü ve eş zamanlı labaratuar hemoglobin tetkikleri yapıldı. Ek olarak vital parametrelerde kaydedilerek analizlere dahil edildi Hasta populasyonumuzda herhangi bir ciddi kanama tespit edilmedi. Hasta grubumuzun geliş, birinci, ikinci kanda ve pulse ile ölçülen hemoglobin değerlerinde ki ölçümler birbirine paralel olarak seyretmektedir.
Özet (Çeviri)
A Medical Clinic cil multitravma patients admitted to invasive laboratory values and the traditional non-invasive assessment of the potential blood loss comparison of the measured laboratory values. S.B. Diskapi Ankara Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, Department of Emergency Medicine, Thesis, Ankara, 2001. Trauma takes place in the causes of the important among the major causes of mortality and morbidity in a productive period of popilation. However, it brings a serious burden on the country's economy formed by loss of manpower and financial losses brought. Trauma patients with occult (silent) bleeding in the detection and exclusion is the difficult and error-exit business emergency service. More common in emergency departments, and the effective use of ultrasound reduces the problems and still contains several deficiencies in both ultrasound and other diagnostic methods. In this study we aimed to compare the values of the the possible non-invasive method of blood loss with hemoglobin values tended to invasive laboratory methods among admitted emergency room trauma patients. If a significant difference between the results arise both in terms of both cost in terms of time, especially in trauma patients in the emergency department evaluation of potential blood loss, which might be easier in terms of diagnosis and early treatment, we will make it easier to monitor the hemoglobin value. For these purposes, on 48 patients who have suffered a variety of reasons multitravmaya arrival of the first clock pulse, and hemoglobin values were measured three times, for the second time, and hemoglobin in laboratory tests were performed simultaneously. In addition to the vital parameters were recorded and included in the analysis. Among our patient's population there is no serious bleeding was detected.