Yüksek enerjili travma hastalarında acil servise başvuru anı glukoz değerlerinin mortalite üzerine etkisinin araştırılması
The diagnostic value of glucose level at admission in trauma patients in predicting in-hospital mortality.
- Tez No: 864576
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Randomize prospektif veriler, erken hipergliseminin kritik hastalarda aşırı mortalite ile ilişkili olduğunu ve sıkı glukoz kontrolünün sonuçları iyileştirdiğini göstermektedir. Glikoz seviyesinin 200 mg/dL veya üzerinde olması olarak tanımlanan erken hiperglisemi, yaralanma özelliklerinden bağımsız olarak travma hastalarında daha yüksek enfeksiyon ve ölüm oranları ile ilişkilidir. Bu bulgular, kritik durumdaki travma hastalarında serum glukoz düzeylerini 200 mg/dL'nin altında tutmayı hedefleyen sıkı glukoz kontrolünün ileriye dönük analizinin önemini ortaya koymaktadır. Çoklu travma hastalarında, acil servise kabulün ilk saatlerindeki kan şekeri değişiklikleri hastane mortalitesini öngörmeye yardımcı olabilir, bu hastalarda bu zaman diliminde kan şekeri takibi yapılması, bu hastaların sonuçlarının öngörülmesinde yardımcı olabilir. Prospektif ve gözlemsel olarak yapılması planlanan bu tanısal değerlilik çalışmasında, yüksek enerjili travma hastalarında acil servise başvuru anı glukoz değerlerinin mortalite üzerine etkisinin araştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli prospektif gözlemsel tanısal değerlendirme çalışması olarak tasarlanmıştır. Hastanemiz acil servisine akut travma şikayeti ile başvuran ve klinisyen tarafından yüksek enerjili travma olarak kabul edilen 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre çalışmaya dahil edilmiştir. Acil servise başvuran hastalarda travmanın şiddeti minör, orta veya majör olarak kategorize edilmiştir. Bir hastanın Yaralanma Şiddeti Skoru (ISS) 0 ile 8 puan arasında ise minör travma, 9 ile 15 puan arasında ise orta travma ve >15 puan ise majör travma (şiddetli veya ciddi) olarak sınıflandırılır. Çalışmamızda, dahil edilme kriterlerinde travma şiddetini standardize etmek için ISS > 15 hastaları dahil ettik. Her hasta için glikoz seviyelerini, acil serviste ölüm ve hastanede ölüm gibi sonuçları kaydettik. Gözlemsel veriler uygun istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bulgular: Kaydedilen değişkenler hastaların glukoz seviyeleri ile karşılaştırıldığında, hastane içi mortalite grubunda diyastolik kan basıncı, parmak ucu oksijen satürasyonu, GKS, baz eksisi, bikarbonat ve hemoglobin istatistiksel olarak anlamlı düşük, nabız, ISS ve laktat ise istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Randomised prospective data shows that early hyperglycaemia, defined as a glucose level at or above 200 mg/dL, is associated with excess mortality in critically ill patients and higher rates of infection and mortality in trauma patients, regardless of injury characteristics. Tight glucose control has been shown to improve outcomes. Randomised prospective data shows that early hyperglycaemia, defined as a glucose level at or above 200 mg/dL, is associated with excess mortality in critically ill patients and higher rates of infection and mortality in trauma patients, regardless of injury characteristics. These findings emphasise the significance of prospective analysis of tight glucose control, aimed at maintaining serum glucose levels below 200 mg/dL, in critically ill trauma patients. In multiple trauma patients, changes in blood glucose levels during the first few hours of emergency department admission may help predict hospital mortality. Monitoring blood glucose levels during this time period may also help predict outcomes in these patients. This study aimed to investigate the effect of glucose values at the time of admission to the emergency department on mortality in high-energy trauma patients. Material and Method: The study was designed as a single-centre prospective observational diagnostic evaluation study. Patients aged 18 years and older who presented to the emergency department of our hospital with a complaint of acute trauma and who were accepted as high-energy trauma by the clinician were included in the study according to the inclusion and exclusion criteria. The severity of trauma in patients presenting to the emergency department was categorised as minor, moderate or major. A patient's Injury Severity Score (ISS) is classified as minor trauma if it is between 0 and 8 points, moderate trauma if it is between 9 and 15 points and major trauma (severe or serious) if it is >15 points. In our study, we included patients with ISS > 15 to standardise the severity of trauma in the inclusion criteria. For each patient, we recorded glucose levels, as well as outcomes such as death in the emergency department and death in hospital. The observational data were subjected to appropriate statistical analyses. Results: When comparing the recorded variables with the glucose levels of the patients, it was found that diastolic blood pressure, fingertip oxygen saturation, GCS, base minus, bicarbonate and hemoglobin were significantly lower in the in-hospital mortality group. Conversely, pulse rate, ISS and lactate were significantly higher. It is important to note that these findings are objective and not influenced by personal opinions or biases.