Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde ABC proteinlerinden MDR alt ailesinin tanelerde ifade analizi
Expression analysis of MDR subfamily from ABC proteins in berries of sultana seedless grape variety
- Tez No: 479735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ABC Proteinleri/ATP Bağlayan Kaset Taşıyıcıları/ABC Taşıyıcıları (ABC Proteins/ATP Binding Cassette Transporters/ABC Transporters) protein ailesi evrimsel olarak oldukça çeşitli ve en büyük protein ailelerinden biridir. ABC proteinleri hücrelerin ve organellerin membranında yer alarak iç ve dış çevre ile olan madde alışverişinden sorumlu olan proteinlerden oluşmaktadır. Bu proteinler kromozom yapısının düzenlenmesi, protein sekresyonu, ilaç direnci geliştirme, antikor oluşumu, fitohormon taşınımı ve sinyal iletimi gibi birçok metabolik yolakta görev alan proteinleri de içermektedir. Bu tez çalışmasında, genom projesi tamamlanmış olan Vitis vinifera L. (asma) bitkisinin olası ABCB/MDR gen ailesinin üzüm tanelerinin gelişimi boyunca ifade profili analiz edilmiştir. Sultaniye çekirdeksiz (Vitis vinifera) çeşidine ait tanelerde Vitis ABCB/MDR alt ailesine ait 19 adet genin farklı tane gelişim dönemlerinde Real-time PCR tekniği ile ifade profilleri çıkarılmıştır. VvMDR3, VvMDR12, VvMDR13, VvMDR14, VvMDR16 ve VvMDR17 genlerinin ifadesi çiçeklenmeden 4-6 hafta sonra artış göstermiş ve ben düşme dönemine doğru ise azalmıştır. VvMDR7, VvMDR10, VvMDR11 ve VvMDR15 genlerinin ifadelesi çiçeklenme, tane tutumu ve ben düşmeden sonra yüksek düzeyde seyretmiş, ancak olgunlaşma ve ben düşme döneminde ise minimum düzeyde seyretmiştir. VvMDR1, VvMDR2, VvMDR8 genlerinin ifadesi ise tane tutumunda ve bendüşmeden önce yüksek tespit edilmiştir. Çiçeklenme ve tane tutumu sırasında VvMDR genlerinin ifadesinin yüksek olması bu dönemde oksin taşınımında rol oynayabileceklerini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The ABC Proteins / ATP Binding Cassette Transporters / ABC Transporters protein family is one of the largest and most diverse protein families during the evolution. ABC proteins consist of proteins that are involved in the exchange of substances with the internal and external environment of the cell, are localized on the membranes of cells and organelles. These proteins include proteins involved in many metabolic pathways such as regulation of chromosome structure, protein secretion, drug resistance, antibody formation, phytohormone transport and signal transduction. In this study, the expression profile of the putative ABCB / MDR gene family of the Vitis vinifera, whose genome project has been completed was analyzed during the different stages of development in grapes berries. Expression profile of the 19 genes belonging to Vitis ABCB / MDR sub-family, were obtained by real-time PCR at different periods of development in Sultaniye çekirdeksiz (Vitis vinifera) berries. The expression of VvMDR3, VvMDR12, VvMDR13, VvMDR14, VvMDR16 and VvMDR17 genes increased 4-6 weeks after flowering and decreased towards veraison. Expression of VvMDR7, VvMDR10, VvMDR11 and VvMDR15 genes was high at flowering, fruit set and after veraison, but decreased at a minimum level during ripening and over-ripening stage. Expression of VvMDR1, VvMDR2, and VvMDR8 genes was high at fruit set and before fruit set. The high expression of VvMDR genes during flowering and fruit set suggests that they may play a role in auxin transport during this period.