Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde gibberellik asit (GA3) ve gübre kombinasyonlarının verim ve ürün kalitesi üzerine etkileri
The effects of gibberellic acid (GA3) and fertilization combinations on yield and quality of grapes of sultani çekirdeksiz cultivar
  1. Tez No: 283438
  2. Yazar: SERDAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde Gibberellik asit (GA3) dozları (H0:0, H1:35, H2:70, H3:140 ve H4:210 ppm/yıl) ile gübre dozları (G0:0 (kontrol), G1:0,5 (7,5 kg/da N; 3 kg /da P205) ; G2:1 (15 kg /N; 6 kg/da P205); G3:1,5 doz (22,5 kg/da N; 9 kg/da P205) bölünmüş parsellerde tesadüf bloklar deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda GA3 uygulama dozları artışına paralel olarak yaş üzüm verimi ve ortalama salkım ağırlığı artarken, suda çözünebilir kuru madde birikimi ve olgunluk indisi azalmıştır. Tane ağırlığı ise kontrole göre bütün GA3 dozlarında artmış olmasına rağmen, GA3 dozları arasında farklılık göstermemiştir. Sofralık yaş üzüm verimi de uygulamalardan etkilenmemiştir. Gübre uygulamaları yaş üzüm özelliklerini etkilememiştir. Kuru üzüm verimi ve randıman ise yüksek GA3 dozlarında azalmıştır. Kuru üzüm tane iriliğini G0 gübre parselinde GA3 dozları etkilememiştir. En yüksek kuru üzüm tane iriliği için, G1 gübre parselinde, H1; G2 ve G3 gübre parselinde ise H2 dozu daha uygun bulunmuştur. Kontrolle karşılaştırıldığında GA3 uygulanan parsellerde, fosfor (P) ve potasyum (K) mineral maddeleri, daha fazla tüketilmiştir. G1 ve G3 dozlarında P' lu gübre uygulaması, ben düşme döneminde bitki bünyesindeki fosfor oranını yeterlik seviyesine arttırmıştır. Verim değerleri ile beraber yaprak ve toprak analiz değerleri de incelendiğinde kurutmalık yetiştiricilik tercih edildiğinde G1 için H1 (35 ppm/yıl) ve G2 için H2 (70 ppm/yıl) dozunda GA3 uygulaması önerilebilir. Sofralık yetiştiricilik için, sofralık yaş üzüm verimi, tane ağırlığı, SÇKM göz önüne alındığında H1 (35 ppm/yıl) ve H2 (70 ppm/yıl) uygulamaları önerilebilir. Tane iriliği artışı sağlayacağı göz önüne alınarak sulama koşullarının iyileştirilmesi durumunda hormon dozları olarak H3 (140 ppm/yıl) ve H4 (210 ppm/yıl) de tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, GA doses (H0:0, H1:35, H2:70, H3:140 ve H4:210 ppm/year) and fertilizer doses (G0:0 (control), G1:0,5 (7,5 kg/da N; 3 kg /da P205) ; G2:1 (15 kg /N; 6 kg/da P205); G3:1,5 dose (22,5 kg/da N; 9 kg/da P205) were applied on Sultanina Seedless cvs. (Vitis vinifera L.) in the completely randomized block design with split plots as three replications. As the GA3 dose increased, total fresh grape yield and cluster weight increased, but total soluble solid (TSS) and maturity index decreased. When compared with control, GA3 applications increased berry weight, but berry weight did not changed among the GA3 applications. All applications did not affect table grape yield. Fertilizer applications did not affect total fresh grape yield. Raisin grape yield and drying index decreased when high GA3 doses applied. All GA3 applications in G0 fertilizer applications did not affect raisin berry size. H1 dose in G1 or H2 dose in G2 and G3 fertilizer applications founded better applications for raisin berry size. GA3 applications resulted in consuming more phosphor (P) and potassium (K) minerals. P applications in G1 and G3 doses at the verasion stage increased plant phosphor to sufficient level.Yield and quality results together with soil and leaf analysis was examined for raisin grape growing. According to that, it is advised to use H1 dose in G1 and H2 dose in G2 and G3. For table growing, when table grape yield, berry weight and total soluble solid values considered, H1 and H2 doses can be advised. If fresh berry weight is increased by the modified irrigation methods, H3 and H4 doses also can be advised