Kriptoloji ve veri şifreleme teknikleri üzerine
Cryptology and data encryption techniques
  1. Tez No: 479746
  2. Yazar: MUSA AGHAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda teknoloji ve bilişim dünyasında devrim niteliğinde gelişmeler ile birlikte güvenlik açığının taşıdığı önem artmaktadır. Kriptoloji, sadece askeri ve devlet kurumlarda değil, kişiler arası ve özel kurumları arasındaki iletişim ve yetkilendirme sistemlerinin oluşumunda ve işleyişinde kullanılmaktadır. Bu tezde mevcut şifreleme sistemleri, bu sistemlerin uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözüm önerileri üzerinde durularak incelenmiştir. Bu kapsamda güncel şifreleme sistemlerinin avantaj ve dezavantajları araştırılarak bu sistemlerin kıyaslanması yapılmıştır. Hedef güvenlik çözümü olarak DES, 3DES, AES, Blowfish simetrik şifreleme yöntemleri ve RSA açık anahtarlı şifreleme yöntemi Eclipse IDE kullanarak Java'da uygulanarak karşılaştırılmıştır. Java ve Python dilinde yazılmış olan bu şifreleme sistemleri ile mesajlar şifrelenip aynı mesajların şifresi çözülmüştür. Java güvenlik paketi şifreleme, şifre çözme, anahtar üretimi, anahtar yönetimi altyapısı, kimlik doğrulama ve yetkilendirme özellikleri gibi birçok güvenlik çözümü sağlamasına karşın Blowfish algoritmasını içermemektedir. Karşılaştırmaların tek bir yazılımda yapılabilmesi için, Blowfish algoritması kütüphane haline getirilmiş ve bu kütüphane harici olarak java güvenlik kütüphanesine eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the development of the technology and information world as a revolution and the importance of security as well as these developments have also played an important role. Cryptology; From military institutions, inter-personal or private government institutions to the security gaps in the formation and operation of systems. In this thesis, existing cryptographic systems have been investigated, focusing on the problems encountered in the implementation of these systems and the solution of these problems. In this context, the advantages and disadvantages of current encryption systems have been compared to the systems I have investigated. DES, 3DES, AES, Blowfish symmetric encryption methods and RSA public key cryptography have been enhanced in Java using the Eclipse IDE as the target security solution. Java and Python are encrypted and the same messages are decrypted. The Java security package does not include the Blowfish algorithm against many security solutions such as encryption, decryption, key generation, key management infrastructure, authentication and authorization features. The Blowfish algorithm has been converted into a library and this library has been added externally to the java security library.