Katyonik surfaktant-polyvinylpyrrolidone etkileşimlerinin incelenmesi
The investigation of cationic surfactant-polyvinylpyrrolidone interactions
  1. Tez No: 479747
  2. Yazar: MURAT BALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MASALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada surfaktan ve polimer-surfaktan çözeltilerde değişik sicakliklarda kritik misel konsantrasyon ölçümleri yaplıp grafiklerden yararlanarak sonuçlar incelendi. Bu tezde Cetyltrimethylammonium chloride (CTACL) Hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB) , Polyvinylpyrrolidone (PVP), ve CTAB+PVP sulu çözeltileri kullanıldı. Bu çözeltilerde kritik misel oluşum konsantrasyonu tespiti için yüzey gerilimi ve elektriksel iletkenlik deneyleri sabit sıcaklıkta yapıldı. Bunun yanısıra kritik misel oluşum konsantrasyonunun sıcaklığa bağlı değişimini görmek için farklı sıcaklıklarda elektriksel iletkenlik ölçümleri de yapıldı. PVP li çözeltilerde surfaktantlar ile polimerlerin ilk etkileşmeye başladıkları kritik agregasyon konsantrasyonu (CAC), ve alışılmış misellerin oluşmaya başladığı polimerlerin doygunluk konsantrasyonu (C2) ölçüldü. Daha sonra elde edilen verilerden yararlanarak çözeltilerin Gibbs enerjileri hesaplandı. Gibbs enerjilerinin sıcaklığa bağlı değişimi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study critic misel consantration (CMC) was measured in surfactant and polymer surfactant solution at different temperatures and then results were investigated by taking into consideration of grafics. In this thesis Cetyltrimethylammonium chloride (CTACl), Hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB), Polyvinylpyrrolidone (PVP) aqueous solutions were used. In order to determine CMC consantration of the solutions, surface tension and electric conductivity experiment were made at constant temperature. Besides electrical conductivity measurements were also made at various temparatures in order to determine CMC consantration at different temperatures. The critical aggregation concentration (CAC) at which the interaction between surfactant and polymer first occurs, and the polymer saturation concentration (C2) where forming of ordinary micelles start was determined. Gibbs Energy was calculated for each samples and then was investigated depending on temperature