Tracking and failure analysis of orthopedic implants
  1. Tez No: 47975
  2. Yazar: PARIVASH HEMVATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Özet İnsan vücudunun hasar görmüş bölümlerini yenilemek amacıyla implant materyallerin kullanımı yüzyıl öncesine dayanmaktadır. Son yılların bilimsel ve teknolojik gelişimleri, implant materyallerin başarılı kullanımlarını mümkün kılmaktadır. Buna rağmen ideal bir noktaya ulaştığımız söylenemez. Bu tezin amacı, 1991 den 1995 ya kadar kullanılan ortopedik materyallerin tipleri, kullanım sıklığı ve insan vücudundan çıkarılmış implant malzemelerin hasar sebeplerini araştırmaktır. Tezin birinci bölümünde, 12 ortopedi kliniğinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş. Bu sonuçlardan faydalanarak kalça ve diz protezlerinin tipleri ve kullanım sıklığı ve revizyon sebepleri araştırılmıştır. İkinci bölümde, hasta vücudundan değişik sebepler dolayısı ile çıkarılan iki osteosentez plak ve bir çivinin, metallurjik yöntemlerin yardımıyla mikroskopik ve macroskopik incelemeleri yapılıp,hasar sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Orthopedic implant materials have been used for repairing damaged portions of the body, for several centuries. Although there are many successful efforts in using these implant materials due to the recent scientific and technological improvements, we are not in i perfect position yet. The aims of this thesis was to investigate the types and frequency of orthopedic implant materials used in Turkey from 1991 to the end of 1994 and to analyze failures of some retrieved implants. The first part of the thesis contains the results of a survey according to the responses from 12 orthopedics clinics. The type and frequency of hip and knee arthroplasty operations and their complications caused to revision were studied. In the second part of the thesis, two osteosynthesis plates and one osteosynthesis pin, which have been removed from the patients because of different reasons, were analyzed. Macroscopical and microscopical studies have been performed using some metallurgical methods to find failure mechanism of these retrieved implants.