Sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan hastalarda speckle tracking ekokardiyografi ile miyokard performans indeksinin karşılaştırılması
Comparison of speckle tracking echocardiography and myocardial performance index in patients with left ventricular systolic dysfunction
  1. Tez No: 460222
  2. Yazar: BÜLENT KÖÇEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp yetersizliği toplumda sık görülen ve ciddi bir sağlık problemini teşkil etmektedir. Kalp Yetersizliğinin tanısının ve prognozunun belirlenmesinde son yıllarda yeni teknikler geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda Speckle Tracking Ekokardiyografi ve Miyokard Performans İndeksinin kalp yetersizliğinin tanısını ve prognozunu belirlemede önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın amacı sol ventrikül sistolik disfonsiyonu (LV EF
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Heart failure is a common and serious health problem in the community. New techniques have been developed in recent years for diagnosis and determining prognosis of heart failure. In previous studies, Speckle Tracking Echocardiography and Myocardial Performance Index were found to have an important role in the diagnosis and determining prognosis of heart failure. The aim of our study is to determine whether there is a correlation between these two important parameters in patients with left ventricular systolic dysfunction (LV EF