Ters normal dağılımın diğer yakın dağılımlarla uygulamalı karşılaştırılması
An applied comparison of the inverse gaussian distribution to the other related distributions
  1. Tez No: 479752
  2. Yazar: PELİN ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, ters normal dağılım ve kalite geliştirme alanına uygulaması üzerine çalışılmıştır. Sağa çarpık verilerin istatistiksel dağılım yapısına uygun olan ters normal dağılımın istatistiksel özelliklerine değinilmiştir. Literatürde var olan olasılıksal ters çevrilmiş kayıp fonksiyonlarına dayalı, kalite karakteristiğinin ters normal dağılım varsayımı altında beklenen kayıplar elde edilmiştir. Ayrıca, ters normal dağılımın olasılık yoğunluk fonksiyonuna dayalı asimetrik yapıda yeni bir kayıp fonksiyon tanıtılmıştır. Kalite karakteristiğinin uniform, normal, gamma ve ters normal dağılım varsayımı altında simetrik ve asimetrik yapıdaki kayıp fonksiyonlarına dayalı beklenen kayıplar elde edilmiştir. Literatürde var olan kayıp fonksiyonları ve yeni tanıtılan asimetrik yapıdaki kayıp fonksiyonları kullanılarak elde edilen beklenen kayıplar karşılaştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied the application to the field of inverse Gaussian distribution and quality improvement. The statistical properties of the inverse Gaussian distribution, which is appropriate for the statistical distribution structure of distorted data to the right, are mentioned. The expected losses are obtained under the assumption of the inverse Gaussian distribution of the quality characteristic based on the probabilistic reversed loss functions existing in the literature. In addition, a new lost function is introduced in the asymmetric structure based on the probability density function of the inverse Gaussian distribution. Under the assumption of uniform, normal, gamma and inverse Gaussian distribution of the quality characteristic, expected losses based on loss functions in symmetric and asymmetric structures have been obtained. The expected losses obtained by using the loss functions in the literature and the newly introduced asymmetric structure are compared and the results are interpreted.