Semantic enrichment of content management systems: An application on Joomla! CMS
İçerik yönetim sistemlerinin semantik özelliklerle zenginleştirilmesi: Joomla! içerik yönetim sistemi üzerinde bir uygulama
- Tez No: 479790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Veb içerik yönetim sistemleri önemli miktarda bilgiyi yapısal veya yapısal olmayan veri içinde saklamaktadır. Bu çalışma standartlaşmamış veb içerik yönetim sistemlerinin anlamsal motorlar ile iletişime geçip içerik yönetim sisteminin arkaplanındaki verinin vebde yapısal şekilde yayınlanmasını sağlayacak bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşım içerik yönetim sisteminin ilişkisel veritabanı ile bilgi tabanı arasında basit bir araç kullanarak eşleştirme yapmaktadır. Ayrıca bir soyut sınıf kümesi ile geliştiricilere farklı anlamsal motorların iletişiminin implementasyonu için yol göstermektedir. Bir kullanım senaryosu olarak Apache Stanbol motoru Joomla! içerik yönetim sistemi ile bütünleştirilecektir. Bu bütünleştirme, içerik yönetim sistemine anlamsal arama ve varlık tanıma özelliklerinin eklenmesinde kullanılacaktır. Sonuç olarak, anlamsal özelliklerle zenginleştirilmiş bir veb içerik yönetim sisteminin ve var olan bir referans mimarinin implementasyonu sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a significant amount of knowledge hidden in web content management systems (WCMS) in both structured and unstructured data. This work aims to suggest an approach to allow non standardized web content managements systems to communicate with semantic engines, thus those data and moreover the hidden knowledge can be published in a structured way and become more interoperable with the rest of the web. This approach uses a lightweight tool for creating mappings between relational database of WCMS and knowledge base. It also creates a set of abstract classes as a contract for developers who want to implement a communication layer between WCMS and various semantic engines. As a use case, Apache Stanbol semantic back-end will be integrated with Joomla! CMS for enhancing textual content with extracted entities and semantically enhanced searching. As a result, I propose a generic system overview of a semantically enriched web content management system as an implementation of a reference architecture.