İklim değişikliği ile mücadele kapsamında orman alanlarındaki değişimin modellenmesi: Bozdağlar örneği
Modelling forest cover change within the context of climate change mitigation strategy, in Bozdağlar
  1. Tez No: 479791
  2. Yazar: EYLÜL MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda ormansızlaşma ve orman bozulması ile beraberinde gerçekleşen sera gazı salınımındaki hızlı artış, ülkeler tarafından bu konuda azaltım önlemlerinin alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan raporda, küresel sera gazı salınımlarının %11'inin ormansızlaşma ve orman bozulmasından kaynaklandığı belirtilmektedir. Küresel ölçekte kabul gören Ormansızlaşma ve Orman Bozulması kaynaklı salınımların azaltılması (REDD+) Projesi, iklim değişikliğinin etkilerini azaltma stratejisidir. Araştırmanın amacı; Bozdağlar örneğinde doğal olarak ve/veya insan faaliyetleri sonucu değişime uğrayan orman alanlarının uydu görüntüleri ile belirlenmesi ve 'Ormansızlaşma ve Orman Bozulmasından Kaynaklanan Salınımların Azaltılması – REDD+ - Projesi'nin modellenmesidir. Tehdit altında olan ormanları koruyarak karbon depolama yoluyla salınım azaltımını hedefleyen REDD+ Projesinin modellenmesi için araştırma alanı olarak zengin bitki tür çeşitliliğine sahip, İzmir ve Manisa illeri arasında konumlanan Bozdağlar seçilmiştir. Araştırmanın hedefleri, Bozdağlar'da 1986 ve 2016 yılları arasında gerçekleşen ormansızlaşma ve orman bozulmasının uydu görüntüleri aracılığıyla haritalandırılması, yıllık ormansızlaşma oranının hesaplanması ve yönlendirici faktörler aracılığıyla REDD+ Projesi kapsamında Referans ve Karbon Salınımı Azaltım Senaryolarının modellenmesidir. Araştırmanın sonuçları; Bozdağlar'da 1986 ve 2016 yılları arasında ormansızlaşmanın %38, yıllık ormansızlaşma miktarının 1.275 hektar, yıllık ormansızlaşma oranının ise %-0.015 olduğunu ortaya koymuştur. REDD+ Projesi kapsamındaki Referans ve Karbon Salınımı Azaltım Senaryoları modellenerek 2016-2046 yılları arasında orman alanları, karbon tutma potansiyeli ve sera gazı salınımındaki değişimler hesaplanmıştır. Karbon Salınımı Azaltım Senaryosu sonuçları değerlendirildiğinde araştırma alanında 4.002.661,75 tCO2 eşdeğer karbon depolanacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid increase in green house gas emissions associated with deforestation and forest degradation, has forced countries to take climate change mitigation strategies. The Food and Agriculture Organisation of the United Nations states that 11% of green house gas emissions is caused from Deforestation and Forest Degradation. Reducing Emissions from Deforestation and forest Degradation (REDD+) Project is a climate change mitigation strategy that has been globally accepted. This research aims to detect the forest cover change – deforested due to human interventions - by using satellite data and modelling a REDD+ Project Scenario as a case study in Bozdağlar. The study area is located in between the cities of Izmir and Manisa. Objectives of the study are; to map the forest area for the years of 1986, 2000, 2016, using satellite data, calculate the annual deforestation rate, and model a Bussines as Usual and Greenhouse Gas Emissions Scenarios by determining the driving forces of deforestation and forest degradation within the context of the REDD+ Project in Bozdağlar. The results of the research show that between the years of 1986-2016; the deforestation is 38%, the annual deforestation corresponds to 1.275 ha. and the annual rate of deforestation is -0.015%. Additionally, Businnes as Usual and Greenhouse Gas Emissions Scenarios were modeled for the years 2016-2046 in order to calculate the change in forest cover, carbon sequestration and reduction in Green House Gas emissions. The REDD+ Project model results show that 4.002.661,75 tCO2 carbon equivalent can be stored in the study area.