Gamma knife uygulamalarında dikkate alınmayan inhomojenite etkilerinin araştırılması
Investigation of inhomogeneity effects not considered in gamma knife applications
- Tez No: 479811
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, Gamma Knife cihazındaki gama ışınları kullanılarak hedef doku için dikkate alınmayan inhomojenite etkilerinin araştırılmasıdır. Bunun için dört farklı yöntem uygulanmıştır. 1. yöntemde hedefin aldığı doz, silindirik iyon odası kullanılarak ölçülmüştür. Hedefe verilen dozlara karşılık ölçülen doz değerleri karşılaştırılmıştır. 2. yöntemde LiF kristalleri hedef noktaya yerleştirilmiştir. Doz değerleri için sayımların okunmasında termolüminesans dozimetri (TLD) sistemi kullanılmıştır. 3. yöntemde bilgisayar tabanlı doz hesaplama benzetim yöntemi uygulanmıştır. Bunun için, programda kafatası ve cihaz-kaynak tasarımı yapılmış ve doz değerleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, dört yöntemle ölçülen doz değerleri karşılaştırılmış aradaki farklılıklar ise kafatasında bulunan boşluklardan ve kemik yapılardan kaynaklanan inhomojenite olarak adlandırılmıştır. Bulunan inhomojenite etkileri kritik önem taşımaktadır. 4mm'lik kolimatör için maksimum dozun soğurulduğu noktalarda su ve beyin arasındaki fark %11,1 iken, 18mm'lik kolimatör için %3,2 olarak bulunmuştur. Medikal alandaki doz planlamalarında inhomojenite etkileri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is by using gamma rays that are obtained from a gamma knife device to research the inhomogeneity effects that are not considered for the target tissue. In this study, four different methods were used to compare the dose values. In the first method, the doses from the target were measured by using a cylindrical ion chamber. These counts were compared with the corresponding doses. In the second method TLD crystals were placed on the target volume and the luminescence counts were read by using the thermoluminescence dosimetry (TLD) system. In the third method, the dose measurements were carried out using Gafcromic Film method and in the fourth method, GEANT-4 computer-based was used for dose calculation. For this, the skull and device source were designed in the program and doses were measured. Consequently, dose values measured by using four methods were compared. The differences between them called inhomogeneity resulting from gaps in the skull and bone structure. For 4mm collimator gap, the difference between the points where the maximal doses absorbed the solid water and the brain under the same geometric conditions was 11,1%, while for the collimator 18 mm, it was found to be 3,2%. The effects of inhomogeneity should be considered in Gamma Knife planning.