Kumarin içeren yüksek floresansa sahip 3,5-disübstitüe-2,6-disiyanoanilin türevlerinin mikrodalga ışıması tekniği (MDI) kullanarak tek basamakta sentezi, fotofiziksel ve termal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis in one-pot of highly fluorescent coumarin containing 3,5-disubstituted-2,6-dicyanoaniline derivatives under microwave irradiation and investigation of photophysical and thermal properties of
  1. Tez No: 479848
  2. Yazar: VİLDAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez kapsamında kumarin içeren yüksek floresans özelliğine sahip bir seri yeni simetrik/asimetrik 3,5-diaril/heteroaril-2,6-disiyanoanilin türevlerinin sentezi geleneksel ve mikro dalga ışıması (MDI) yöntemleriyle yapılarak en uygun koşullar ve yöntem belirlendi. Çözücüsüz ortamda ve 300 Watt'da 2 dakikada gerçekleştirilen MDI yönteminin geleneksel yönteme göre daha avantajlı olduğu ortaya koyuldu. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C NMR ve kütle spektrometresi yöntemleriyle aydınlatıldı. Elde edilen bileşiklerin UV-görünür bölge (UV-GB) absorpsiyon/emisyon spektrumları ve kuantum verimleri DMSO içinde belirlendi. Ayrıca, bileşiklerin ısısal kararlılıklarını belirlemek için Termal Gravimetrik Analizleri (TGA) yapıldı. Optik ve termal veriler, bileşiklerin mükemmel fotofiziksel ve yüksek ısısal kararlılığa sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, a series of novel symmetric/asymmetric 3,5-diaryl/heteroaryl-2,6-dicyanoaniline derivatives with high fluorescence properties including coumarine were synthesized by conventional and microwave radiation (MDI) methods. It has been demonstrated that the MDI method performed in a solvent free environment and at 300 Watt in 2 min is more advantageous than the conventional method. The structures of all synthesized compounds were clarified by 1H-NMR, 13C NMR and mass spectrometry methods. Absorption/emission spectra and quantum yields of UV-visible region (UV-GB) of the synthesized compounds were determined in DMSO. In addition, Thermal Gravimetric Analysis (TGA) were performed to determine the thermal stability of the compounds. Optical and thermal datas have shown that compounds have excellent photophysical and high thermal stability.