Sturm Liouville fark operatörler sisteminin spektral özellikleri
Spectral properties of a system of Sturm-Liouville difference operators
  1. Tez No: 479847
  2. Yazar: BAHAR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIR ARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda, özellikle klasik moment problemi, mühendislik, ekonomi ve diğer alanların bazı problemleri için yapılan modelleme çalışmalarındaki gelişmelerle fark operatörlerinin spektral analizinin yapılması önem kazanmıştır. Sturm-Liouville denklemi ve onun diskre analoğu olan fark denklemlerinin spektral analizi hem selfadjoint hem non-selfadjoint durumda Naimark, Berezanski, Guseinov, Leviton, Marchenko gibi bilim adamlarının araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada Sturm-Lioville fark ifadesi yardımıyla l_2 (N,C^l) uzayında üretilen L operatörünün spektral özellikleri incelenmiştir. L operatörünün resolventi, özdeğerleri ve spektral tekillikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become more and more important to conduct spectral analysis of difference operators, especially in modeling studies for some problems of classical moment problem, engineering, economics and other fields. The spectral analysis of the Sturm-Liouville equation and its discrete analytic differential equations have been the subject of research by scientists such as Naimark, Berezanski, Guseinov, Leviton, Marchenko in both selfadjoint and non-selfadjoint situations. In this work, the spectral properties of the L operator generated in the l_2 (N,C^l) space with the help of the Sturm-Lioville difference statement are examined. The resolvent, eigenvalues and spectral singularities of the L operator are calculated.