Çocuk populasyonunda bisfenol-A düzeyleri
Bisphenol-A levels in the pediatric population
- Tez No: 479853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması, temel olarak pet şişelerin üretiminde kullanılan polikarbonat plastikte bir monomer olan bisfenol-A (BFA) maddesinin, çocukların idrar örneklerindeki miktarlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda pilot bölge olarak Ankara ili Özel Medikalpark Hastanesi seçilmiştir. Çalışmanın etik olduğuna dair gerekli izinler önceden alınmıştır. Çalışmada 0-12 yaş grubu 100 gönüllü çocuğun idrar numunesi kullanılmıştır. İdrar numuneleri HPLC yöntemi ile Bisfenol-A düzeyleri yönünden analiz edilmiştir. Deneysel sonuçlara göre çalışmadaki kız çocuklarının BFA konsantrasyon ortalamaları 3,183, erkek çocuklarda BFA konsantrasyon ortalaması ise 2,832 µg/l olarak hesaplanmıştır. BFA miktarlarının yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya konulmuştur. Kilo etmeni BFA miktarında ölçüt olarak kabul edilebilir bir etmen olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, BFA miktarlarının kullanılan içme suyu kaynağına göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya konulmuştur. Sonuçta, BFA konsatrasyonlarının aile eğitim seviyesine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Şaşırtıcı olan ise kırsal alanda yaşayan çocukların BFA konsantrasyon ortalaması (X=5,838) şehir merkezinde yaşayan katılımcıların BFA konsantrasyon ortalamasından (X=2,948) yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar sanayileşme sonucu artık temiz sayilebilecek içme suyuna rastlamanın neredeyse imkansız olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted mainly to determine the amount of bisphenol-a, a monomer in polycarbonate plastic used in the production of pet bottles, in urine specimens of children. For this purpose, Ankara Medikalpark Hospital was chosen as the pilot region.The necessary permissions regarding the ethics of the study were taken in advance. Urine samples of 100 volunteer children, aged 0-12 years, were used. Urine samples were analyzed for BFA levels by HPLC method. According to the experimental results, the mean BFA concentration in girls in the study was 3,183 µg/l and the BFA concentration in boys was 2,833 µg/l. It has been shown that BFA amounts do not show any significant difference according to age. As a result, weight factor was found to be acceptable as a criterion in the amount of ethane BFA. The result was that BFA quantities did not differ significantly from the drinking water source used. What is surprising is, the BFA concentration average for children living in rural areas (X=5,838) has been higher than the BFA concentration average for residents living in the city center (X=2,948). This result shows that the results of industrialization is almost impossible to come across with clean drinking water.