Uzay ve havacılık alaşımlarının elektriksel erozyonla delinmesi işleminde yüzey bütünlülüğünün incelenmesi
Investigation of surface integrity in electrical discharge drilling of aerospace alloys
  1. Tez No: 479866
  2. Yazar: TOHID ABBASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, uzay ve havacılık alaşımlarının elektriksel erozyonla işlemi (EEİ) sonrasında oluşan yüzey bütünlügü incelenmiştir. Elektriksel erozyonla işleme yönteminde, elektriksel iletkenliği olan bir iş parçası iletken olmayan dielektrik sıvı vasıtasıyla, elektrot ile birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilir ve bu şekilde malzeme kaldırılıarak istenilen geometri oluşturulur. Bu çalışma kapsamında 2 tür işlenmesi zor metal alaşımı ki bunlar Ti-6Al-4V ve Inconel 718 ve bakır ve prinç elektrotlar kullanılmıştır. Bu tez çalışmasındaki deneyler, karşılaştırma yapabilmek amacıyla aynı EEİ işlem parametreleri kullanılarak yapılmıştır. Gerçekleştirilen deneylerde boşalım akımı 12.5A, dielektrik sıvı basıncı 100 bar, elektrot dönüş devir sayısı 100 dev/dak, vurum süresi 25 µs ve bekleme süresi 12.5 µs deney parametreleri tanımlanmıştır. Delinen delikler için çap ölçümleri alınmış ve ince çaplı elektrodların daha geniş delik oluşturdukları tespit edilmiştir. Elektriksel erozyon ile işleme sonunda beyaz katman ölçüleri yapılmış ve elde edilen sonuçlarda pirinç elektrod ile delinen iş parçasında daha kalın beyaz katman oluştuğu gözlemlenmiştir. Ti-6Al-4V alaşımın SEM fotoğraflarına göre işlenmiş yüzeyde Inconel 718 alaşımında elde edilen yüzeylere göre daha fazla yüzey çatlakları görülmüştür. Yüzey pürüzlülük sonuçlaraına göre ise İnconel 718 alaşımının her iki elektrotta, Ti-6Al-4V alaşımına göre yüzey pürüzlülüğü azalmaktadır. Bilim Kodu : 91438 Anahtar Kelimeler : Elektro erozyon ile işleme, Ti-6Al-4V, Inconel 718, yüzey pürüzlülüğü, Beyaz katman
Özet (Çeviri)
In this study, surface integrity which was formed after electrical erosion of aerospace and aerospace alloys (EDM) was investigated. In the electrical erosion process, a workpiece with electrical conductivity is placed with the electrode in a way that they do not touch eachother by means of non-conductive dielectric fluid, and the desired geometry is created by removing the material in this way. In this study, two kinds of hard metal alloys, Ti-6Al-4V and Inconel 718, and 2 types of electrodes, copper and brass are used. Experiments in this thesis study were made using the same EEI processing parameters in order to make comparisons. The parameters used in the conducted experiments are discharge current as 12.5 A, dielectric fluid pressure as 100 bar, electrode rotation speed as 100 rpm, pulse on time as 25 μs and pulse off time as 12.5 μs. In this study, the diameters of drilled holes were measured with and it was detected that the smaller diameter electrodes formed wider holes. SEM photographs of Ti-6Al-4V alloy showed more surface cracks on the treated surfaces than Inconel 718 alloy. According to the surface roughness results, the surface roughness of Inconel 718 decreases in both electrodes compared to Ti-6Al-4V alloy. Science Code : 91438 Key Words : Electrical Discharge Machining, Ti-6Al-4V, Inconel 718, surface roughness, White layer