Çeşitli tipteki tek ve çift kademeli absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin analizi
Analysis of various types of single and double stage various types of absorption refrigeration systems
- Tez No: 479865
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enerji, bu günkü dünyada ekonominin gelişmesi kriterlerinden biri olup dünya topluluklarının gelişmesine neden olur. Enerji üretim ve tüketimi evsel ve endüstriyel sektöründe her ülkenin endüstriyel gelişme seviyesini belirtiyor.Absorbsiyonlu soğutma ve absorbsiyonlu ısı yükselticileri sisteminin kullanılması ile atık enerjiden faydalanıp ve enerji tüketiminde tasarruf yapılabilir. Bu sistemler çevre kirleticilerin ve sera gazlarının (karbon dioksit) azalmasına sebep oluyorlar.Bu çalışmanın amacı, bir paket programında amonyak-su ve lityum buromür-su eriyikleriyle çalışan tek ve çift kademeli absorbsiyonlu soğutma sistemleri ve absorbsiyonlu ısı yükselticilerinin termodinamik analizi ve araştırmasıdır. Bu araştırmalardan sonra sistemlerin performans yüzdesi ve çalışma termal limitini karşılaştırıp ve yeni bir adımda absorbsiyonlu soğutma sistemini, absorbsiyonlu ısı yükselticisiyle kombine yapıp ve yeni kurulan sistemin performans ve çalışma termal limiti incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays energy is one of the economic development factors and a measurement for improvement of different countries all over the world. The amount of the production and consumption of the energy in domestic and industrial fields demonstrate each country's level of development. Absorption refrigeration systems and absorption heat transformer are two things which are used to save and benefit industrial waste energy. These systems also reduce environmental pollutants and greenhouse gases (including carbon dioxide).The aim of this thesis is to analyze and evaluate one and two-stage absorption refrigeration systems and absorption heat transformer with ammonia-water and water-lithium-bromide solutions. After evaluating and comparing the coefficient of performance and operating thermal range of the each systems, with a new approach, an absorption refrigeration system will be combined with absorption heat transformer system, thus the coefficient of performance and operating thermal range were also being studied.