Sıvı basıncıyla V bükme prosesinde geri esnemenin deneysel araştırılması
The experimental investigation of springback in V hydro-bending process
- Tez No: 479874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, sıvı basıncıyla V bükme yöntemi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar, imalat mühendisliği laboratuvarında bulunan sıvı basıncıyla şekillendirme test düzeneğinde, sıvı basıncıyla bükmeye uygun düzeltmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde bükme esnasında ayarlanan bükme sıvı basıncı, basınç transdüseri ile hassas olarak ölçülmüş ve deney düzeneği elektronik olarak kontrol edilmiştir. Kalınlıkları 0,5 mm olan Alüminyum, Bakır ve Pirinç malzemeler deney malzemesi olarak kullanılmıştır. Sac malzeme türü, bükme açısı, bükme sıvı basıncı ve ütüleme süresi parametrelerinin geri esemeye etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, numunelerde zımba izleri, kalınlık incelmesi gibi şekillendirme kusurlarının oluşmadığı gözlemlenmiştir. Bükme sıvı basıncı ve ütüleme süresindeki artışın geri esnemeyi azalttığı, bükme açısındaki ve malzeme sertliğindeki artışın da geri esnemeyi arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydraulic V bending process were investigated experimentally. The study were carried out in hydroforming experimental setup. The bending pressure was measured accurately by hydraulic pressure transducer and the experimental setup was controlled as electronically during the experiments. Aluminium, Copper and Brass materials were used as experimental material. The effects of sheet material type, die angle, bending pressure and holding time on springback were experimentally investigated. The forming defects on formed parts weren't observed in experimental study. It was found that the increase of bending pressure and holding time have been decreased to springback and the increase of material stiffness and die angle have been increased to springback.