Difenilamin temelli yeni azo boyar maddelerin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of synthesis and photophysical properties of diphenylamin based new azo dye
  1. Tez No: 479873
  2. Yazar: TUĞÇE AKSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda geleneksel tekstil uygulamalarının yanında azo boyar maddeler fonksiyonel boyar madde olarak da kullanılmaktadır. Özellikle donör-akseptör grupları içeren fonksiyonel azo boyar maddeler optik ve fotonik sistemlerde kullanım alanı bulmaktadır. Tez kapsamında sentezlenen boyar maddeler de içerdiği kuvvetli donör-akseptör grupları ile fonksiyonel boyar madde adaylarıdır. Sentezlenen azo boyar maddelerde elektron çeken sübtitüent içeren çeşitli anilin türevleri ile elektron veren N,N-difenilamin ve N-metildifenilamin azo köprüsü birleşleştirilmiş ve molekül içi yük transferi (MYT) içeren farklı özelliklere sahip iki seri azo boyar madde sentezlenmiştir. Elde edilen boyar maddelerin yapıları Ultraviyole-Görünür Bölge (UV-GB), 1H, 13C Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Kütle Spektroskopisi (MS) yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Tüm bileşiklerin farklı dielektrik sabitine sahip çözücülerdeki fotofiziksel özellikleri ve bileşiklerin maksimum absorpsiyon dalga boyları üzerine asit-baz etkisi de incelenmiştir. Elde edilen UV-GB spektrumları bileşiklerin GB'de absorpsiyon maksimumuna (λmaks.) sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca elde edilen boyar maddelerin aside karşı duyarlılık (asidokromik etki) çalışmaları UV-GB spektrofotometresi yöntemiyle diklorometan içerisinde spektrofotometrik titrasyon yöntemiyle belirlenmiştir. Son olarak tüm bileşiklerin Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ile ısısal kararlılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, besides traditional textile applications, azo dyes are also used as functional dyes.Functional azo dyes, especially containing donor-acceptor groups, find use in optical and photonic systems. The dyes synthesized in the thesis also contain strong donor-acceptor groups and functional dyestuff candidates. Two series of azo dyestuffs have been synthesized with various aniline derivatives containing electron-withdrawing substituents in the synthesized azo dyes combined with electron-donating N,N-diphenylamine and N-methyldiphenylamine azo bridges and having different properties including intramolecular charge transfer (ICT). The structures of the obtained dyes were determined by Ultraviolet-Visible Region (UV-GB), 1H, 13C Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Mass Spectroscopy (MS) methods. The acid-base effect of all the compounds on the solvent's photodynamic properties with different dielectric constants and on the maximum absorption wavelength of the compounds were also investigated. The UV-Vis spectra obtained shows that the compounds have absorption maxima (λmaks.) in GB. In addition, the acidic sensitivity (acidochromic effect) studies of the obtained dyes were determined by spectrophotometric titration method in dichloromethane by UV-Vis spectrophotometer method. Finally, thermal stability of all compounds was determined by Thermal Gravimetric Analysis (TGA).