Yaratıcılık ve tasarım eğitimi; orta öğretim için işlev odaklı bir platform önerisi
Creativity and design education; a function-oriented design platform proposal for secondary education
- Tez No: 479879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tasarlama, zihinsel ve sosyal aktivitenin bir arada kullanıldığı; fiziksel becerileri, yaratıcılığı ve teknolojiyi içeren dinamik ve multidisipliner bir eylemdir. Yaratıcılığı ve değişen teknolojiyi eğitim sistemine entegre etmek ve erişilebilir kılmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Eski çalışmaları modifiye etmek ve eski örnekleri benzer yeni projelerde kullanmak üzerine kurulu olan rutin tasarım eyleminde herhangi bir problem, defalarca aynı örnekler üzerinden çözülür. Ancak rutin tasarımdan farklı olarak örnek tabanlı muhakemede eski tasarımlar işleve veya biçime ilişkin bileşenlerine ayrılarak yeniden yapılandırılır. Bu metotta kullanılan tasarım bilgisi, örtük olarak zihinde var olur ve deneyimi tasarıma aktarır. Tasarım eğitiminde kullanılan tasarım bilgisi de süreç sonunda özgün ürüne dönüşmektedir. Tasarım eğitiminin temel kazanımlarının edinildiği Teknoloji ve Tasarım dersinde de özgün ürün üretmek, farklı bakış açıları geliştirmek, düşüncelerini somutlaştırmak önemli unsurlardır. Bu dersin öğretim programında tasarım eğitimi açısından eksik kalan yanları da bulunmaktadır. Tez kapsamında dersin uygulamada yetersiz olan kısımlarını gözlemleyebilmek adına mevcut işlevsel bileşenlerden yeni ürün örüntüleri oluşturma üzerine kurgulanan iki basamaklı bir ön çalışma yürütülmüştür. Birinci basamakta, lisans endüstri ürünleri tasarımı ve orta öğretim öğrencileri, aynı tasarım problemine verdikleri yanıtlar özelinde karşılaştırılmışlardır. İkinci aşamada ise orta öğretim öğrencilerine elle işletilen bir tasarım platformu sunulmuş ve öğrencilerin oluşturduğu örnekler, birinci aşamadaki yanıtlarıyla karşılaştırılmıştır. Ön çalışma sonuçlarında elde edilen bulgulara göre, orta öğretim seviyesinde yürütülen Teknoloji ve Tasarım dersinde kullanılması önerilen ürün işlev bileşenlerinin örnek tabanlı us yürütmeyle birleştirildiği dijital bir tasarım platformu geliştirilmiştir. Oluşturulan platformla, bireyin zihninde zaten var olan tasarım bilgisinin tasarım ürününe dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Platform yazılımı, mevcut işlevsel bileşenlerden yeni ürün örüntüleri oluşturmak üzerine yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design is a dynamic and multidisciplinary act in which mental and social activities are used together with physical skills, creativity and technology. It has become a necessity to integrate creativity and changing technology into the education system and make them accessible. In routine design act, which is based on modifying old cases and using them in similar new projects, any problem is solved with the same examples over and over. But unlike routine design act, in case-based reasoning old designs are restructured by first decomposing them into function or form related components. Knowledge used in this method, exists implicitly in the mind and transfers experience to design. Similarly, design knowledge which is used in the design education is transformed into an original product at the end of the process. In the Technology and Design course, where basic learning outcomes of the design education are obtained, producing original products, developing different perspectives, embodying thoughts are necessary issues. However the curriculum of the course misses some aspects in terms of design education. Within the scope of this thesis, a two-step preliminary study was conducted. The preliminary study aimed to observe the course's inadequacy on the creation of new product patterns from existing functional components. In the first step, industrial design students and secondary school students are compared on the basis of their responses to the same design problem. In the second step, secondary school students are provided with a manual design platform and their responses are compared with their responses in the first step. According to the findings of this preliminary study, a digital design platform to be used in Technology and Design course in secondary education has been developed in which product function components are combined with case-based reasoning. With this platform, it is aimed to transform the design knowledge that already exists in the mind of the individual into a designed product. Platform software is based on creating new product patterns by combining existing functional components.