Evaporatör ve kondenser sıcaklıklarının soğutma yüküne bağlı kontrolü ile bir soğutma grubunun veriminin değişiminin incelenmesi
Investigation of a chiller's efficiency by controlling evaporation and condensation temperatures based on cooling load
- Tez No: 479878
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir soğutma grubunun sabit soğutma yükü ihtiyacına göre çalışmayıp, bağlı olduğu mahallin değişken ısıl yüklerine göre çalıştırıldığında, sistemin enerji tüketimi açısından daha verimli çalıştığı bilinmektedir. Yani ihtiyaç duyulan ısıl yüke göre, doğrudan soğutma çevriminde çalışan kompresör sayısının değiştirilmesi ve dolaylı olarak evaporatör ve kondenser sıcaklığının değişmesiyle sistem optimum verimde çalıştırabilir. Bu tez çalışmasında, adaptif fonksiyonlu çalışma prensibine sahip bir soğutma grubu üzerinde deneysel çalışmalar yapılarak, adaptif kontrol yöntemi ile çalışan bir soğutma grubunda, kompresör sayısı değişiminin, evaporatör ve kondenser basınç değişiminin sistem performansına etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda, deneysel veriler ışığında soğutma grubunun enerji, ekserji ve maliyet analizleri de yapılmıştır. Elde edilen termodinamik veriler ve sonuçlar değerlendirildiğinde, adaptif kontrol tekniğinde standart soğutma grubu kontrol tekniğine göre, ortalama % 10,72 daha az enerji tüketimi, ekserji yıkımında ise ortalama % 6,23 daha az ekserji yıkımı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the system operates more efficiently in terms of energy consumption when a chiller is operated according to the variable thermal loads of the place where it is connected, rather than depending on the need for constant thermal load. Depending on the thermal load required, the system can operate at optimum efficiency by changing the number of compressors running directly in the refrigeration cycle and indirectly changing the evaporator and condenser temperature. In this study, the effects of compressor number change, evaporator and condenser pressure changes on system performance were investigated in a chiller operated by adaptive control method by performing experimental studies on a chiller with adaptive function operation. At the same time, the energy, exergy and cost analysis of the chiller were also performed by experimental data. When the thermodynamic data obtained and the results were evaluated, it was observed that the adaptive control method had an average energy consumption of 10.72% less than the standard chiller control method and an average of 6.23% less of the exergy destruction in the case of exergy destruction.