Bir kamu kurumunda görev yapan denetim görevlileri için görev atama problemi ve çözümü
Audit officer-task assignment problem in a public organization and its solution
  1. Tez No: 479881
  2. Yazar: SONGÜL SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ARIKAN ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bağlı iş müfettişleri, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında genellikle en az iki kişiden oluşan heyetler halinde işyerlerinde programlı teftişler yapmaktadırlar. Denetim görevinin sistemli ve planlı olarak yürütülmesi ancak görev dağılımındaki sosyal ve fiziksel dengenin sağlanması ile mümkündür. Bu nedenle, bu çalışmada iş müfettişleri arasındaki görev dağılımının en etkin çözümü amaçlanmıştır. Bu amaç dahilinde 2014 yılında yürütülen Mineral Ürünlerin İmalatında İş Sağlığı ve Güvenliği Programlı Teftişleri dikkate alınarak, problemin çözümü için, iki aşamalı hedef programlama yaklaşımı önerilmiştir. İlk aşamada, bir yıllık planlama dönemi içerisinde; hangi heyetin, hangi dönemde, hangi ile (şehre) denetime gideceğini belirlemek üzere bir model önerilmiştir. Modelin amaç fonksiyonu; heyetlerin dönemlik il tercihleri ve illerin merkeze olan mesafeleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. İkinci aşamada, ilk aşamada elde edilen heyet-dönem-il atama sonuçları ile illerdeki işyerleri arasında atamayı çalışan sayısı bazında dengeleyen bir başka model önerilmiştir. Modellere ait optimal çözümler GAMS programlama paketi ile elde edilmiştir. Elde edilen görev ataması ile uygulanan programlı teftiş görev dağılımı karşılaştırılmıştır. Önerilen yaklaşım ile elde edilen çözümün, müfettişlerin tercihlerini dikkate alarak insan unsuruna önem verdiği ve ayrıca görev yeri için kat edilecek mesafe ile denetlenecek işyeri çalışan sayısını dikkate alarak sosyal ve fiziksel dengeyi sağlayan etkin bir görev dağılımını temin ettiği gözlenmiştir.Bu çalışma, gerek ele alınan problem gerekse önerilen yöntem açısından, programlı teftişler için bilimsel bir planlama çalışması olması ile literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca her yıl gerçekleştirilmesi gerekli farklı sektörlerde pek çok programlı teftişin planlamasına örnek teşkil edecek bir pilot çalışma niteliğinde olması bakımından özel önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Labor inspectors affiliated to the T.C. Ministry of Labor and Social Security Labor Inspection Board inspect workplaces in terms of occupational health and safety programmed inspections, usually consisting of committees of at least two people. It is only possible to carry out the audit duties systematically and in a planned manner by ensuring the social and physical balance of duties. For this reason, obtaining the most effective task distribution among the labor inspectors is aimed in this study. For this purpose, a two-stage goal programming approach has been proposed for solving the audit officer task assignment problem by considering the occupational health and safety programmed inspections for Mineral Products in the year 2014. In the first phase, within a one year planning period; a mathematical model has been proposed to determine which committee will be assigned in which city and in which period. The objective function of the model is formed by taking into account the preferences of the committees for the cities and the distances of the cities from the capital city center. In the second stage, another model is proposed to assign workplaces to the commitee-period-city assignments obtained in the first stage. The model balances the assignment of duties in terms of the employee number in the workplaces. Optimal solutions for both models were obtained by GAMS programming package. The task assignment based on the obtained solutions and the previously implemented task schedule were compared. It has been observed that the solution obtained by the proposed approach gives an efficient distribution of tasks that provides social and physical balance by taking into consideration the preferences of the inspectors and paying attention to the human factor and taking into account the distance covered by the work place and the number of the workplace employees to be audited. This study contributes to the literature by the fact that the problem addressed is a scientific planning study for programmed inspections in terms of the proposed method. It has also a particular significance in that it is a pilot study that will set an example for the planning of many other programmed inspections in different sectors that need to be carried out every year.