Magnezyumoksit içeren nanoakışkan ile saf suyun plaka tip ısı değiştiricideki ısıl performanslarının deneysel incelenmesi
The experimental study of heat performance at plate type heat exchanger by nanofluidic containing magnesium oxide and pure water
- Tez No: 479882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu deneysel çalışmada; aynı deney şartlarında, zıt yönlü paralel akışlı ısı değiştiricide safsu ve magnezyumoksit içeren nanoakışkanın ısıl performansı karşılaştırılmıştır. Sıcak akışkanın ısıl performans deneyleri beş farklı akış debisinde her debi için 40, 45, 50, 55 ve 60 °C'de gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen verilere göre ortalama etkinlik katsayısı saf su ile 0,8069 iken magnezyumoksit içeren nanoakışkan ile 0,8864 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak saf suya göre %9,85 iyileşme sağlanmıştır. Bu deneysel çalışma, sıcak akışkan olarak saf su yerine magnezyumoksit içeren nanoakışkanın plaka tip ısı değiştiricide kullanıldığı zaman, ısıl verimliliğinin artış göstermesi ısı transferi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the thermal performance of pure water and nanofluidic containing magnesium oxide were compared at the same experimental conditions in the opposite direction parallel flow heat exchanger. The thermal perform experiments of hot fluid were carried out at five different flow rates and 40, 45, 50, 55 and 60 °C degrees for each flow rate. According to data obtained from the experiments while the mean efficiency coefficient was determined as 0,8069 for pure water, ıt was 0.8864 for nanofluidic containing magnesium oxide. As a consequence, ıt represents a 9,85% improvement. This experimental study is important for heat transfer because it indicates an increase on the thermal efficiency of heat exchangers when nanofluidic containing magnesium oxide is used as hot fluid instead of pure water.