Çiftçilerin tarımsal üretim yapma amaçlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş ili örneği
A study on the determination of agricultural production objectives of farmers: Kahramanmaras province example
  1. Tez No: 479902
  2. Yazar: SARPER AFŞİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmanın asıl amacı, Kahramanmaraş ili Merkez ilçelerine bağlı Aksu Nehrine komşu mahallelerde çiftçilerin tarımsal üretime ilişkin ana amaçlarını belirlemektir. Bu amaç çevresinde çalışmanın ana materyalini Kahramanmaraş ili merkez ilçelere bağlı mahallelerden elde edilen anket verileri oluşturmaktadır. Çalışma çiftçilerin amaç hiyerarşisini belirlemeye ve gerçekte kendilerini hangi amaçlara öncelik vererek daha yakın hissettiklerini ortaya koymaya yöneliktir. Ayrıca çiftçilerin sosyo-ekonomik yapıları da incelenerek, bölgede kirlilik düzeyi tespit edilip tarımsal üretim karar sürecine etkileri ortaya konulmuştur. Çalışmada parametrik olmayan istatistiksel analiz yöntemlerinden ve Bulanık Eşli Karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Bulanık Eşli Karşılaştırma yöntemi sonuçlarına göre ise yöredeki çiftçiler için en önemli amacın“ailenin ihtiyacını karşılamak”olduğu belirlenmiştir. Hemen ardından“toprağını korumak”ve“maksimum kar sağlamak”gelmektedir. Bu yönteme göre de sıralamanın son iki sırasında“İşletmeyi gelecek nesle devir etmek”ve“toplumun gıda ihtiyacını karşılamak”yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study, to determine the main aims of the farmers for the agricultural production, Kahramanmaras province, connected to central districts in the neighbourhoods of Aksu River the main material of this study, around the purpose of questionnaire data obtained from the neighbourhoods of center districts, Kahramanmaras province. The study aims to determine the hierarchy of the farmers' objectives and revealing how they actually feeling closer to what objectives they prioritize. In addition, examining the socio-economic structures of the enterprises by the level of pollution in the region was identified and the effects of the agricultural production decision process determined. The non-parametric statistical analysis methods and blurred paired comparison method were used in the study. According to the results of the Blurred paired comparison method, it is determined that the most important objective for the farmers in the region is“to meet the need of the family”. Immediately following the“protecting the land”and“ to ensure maximum profits ”comes. According to this method, in the last two rankings of the order,“transferring the business to the next generation”and“meet the needs of the community's food”is taking place.