Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü'nde orman suçlarının Ormancılık Hukuku açısından incelenmesi(2010-2014)
A study on forest crimes in the Directorate of Adiyaman Forest Enterprise from the point of Forest Law (2010-2014)
- Tez No: 479903
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğünde Orman Suçlarının Ormancılık Hukuku Açısından İncelenmesi 2010-2014 yılları arasında işletme müdürlüğü kapsamında işlenen orman suçları; otlatma, kaçakçılık, işgal ve faydalanma ile açma gibi suç teşkil eden hukuki başlıklar açısından ele alınarak irdelenmiştir. Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü ve bağlı şeflikler bazında otlatma, açma, orman yangını, kaçakçılık, işgal ve faydalanma suçları hakkında istatistikî bilgiler verilerek bu suçların nedenleri üzerinde durulmuş ve bu suçların önlenmesi için yapılması gerekenler hakkında öneriler getirilmiştir. Ayrıca, 1956 tarihinden beri uygulamada olan 6831 sayılı Orman kanununa göre verilen cezalar ile halkın ormanlara bakış açıları hakkında da hukuki tanımlamalar yapılarak bazı önemli sayısal veriler değerlendirilmiştir. Açma, kaçakçılık, orman emvali nakli, orman yangını, otlatma gibi birçok konuda işlenen orman suçlarının grafiksel yöntemle istatistikî gösterimi yapılarak bunlarla ilgili fotoğraflar paylaşılmıştır. Orman kanununda belirtilen suç ve cezalara ilişkin olarak orman suçlarına verilen cezaların yeterliliği veya caydırıcılığı konularında Adıyaman özelinde analizler ve değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre orman suçlarının işlenmesinin temelinde; kırsal yoksulluk, orman suçları ve cezalar konusunda kırsal kesim halkının bilgilendirilme ve bilinçlendirmesindeki eksiklikler ile eğitim yetersizliği olduğu görülmüştür. Bununla birlikte kırsal fakirlik ve geçim sıkıntılarını aşmak amacıyla orman kaynaklarından gelir yaratmaya yönelik birtakım ekonomik nedenlerin de bulunduğu görülmüştür. Orman suçlarının azaltılması için özellikle orman köylülerinin mesleki eğitim yoluyla nitelikli işgücü olarak işlendirilmelerinin sağlanması ve alternatif geçim kaynakları yaratılarak destekleme ve üretim teşvik mekanizmalarının getirilmesinin gerektiği ve bu müdahalelerin sorunun çözümüne önemli katkılar sağlayacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the forest crimes in the Directorate of Adıyaman Forest Enterprise, between 2010-2014, are studied with in the some forest crime titles such as, illegal grazing, smuggling, illegal cuttings, occupation and illegal utilization. Some statistical information about illegal grazing, illegal cuttings, forest fire, smuggling, occupying and illegal utilization within the Directorate of Adıyaman Forest Enterprise and connected chieftaincies were investigated and the reasons of these crimes are studied and some solutions were suggested how to overcome these problems. In addition, some important quantitative information has been assessed by making legal definitions about the penalties given according to the Forest Law No: 6831, which has been in effect since 1956, and the public's view of the forests. Graphical representation of forest crimes committed in many subjects such as opening, smuggling, transporting of forest materials, forest fire, grazing were shared. Some analysis and evaluations were made on the adequacy or deterrence of penalties imposed on forest crimes with related to crime and punishment specified in the Forest Law. Besides it has been observed that there were some economical reasons such as rural poverty and inadequate income situations of forest villagers that caused these forest crimes in order to avoid from economic problems. To reduce forest crimes, it is necessary that rural people living in forest villages must be employed by vocational education associated with their qualification by creating subsistence resources and bringing support and production encouragement mechanism. These interventions will provide essential contributions to the solution of the problem.