Adıyaman Orman İşletme Şefliğindeki meşe baltalıklarında yapılan rehabilitasyon çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of rehabilitation activities carried out in oak coppices in Adiyaman Forest Enterprice
  1. Tez No: 284490
  2. Yazar: ERDAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman Orman İşletme Şefliğindeki bozuk meşe baltalıklarında 2002?2009 yılları arasında yapılan rehabilitasyon çalışmaları incelenmiştir. Bu sahalardan 10 adet örnek alan seçilmiş ve bu örnek alanlardaki meşe dip kütüklerinde çap (cm), sürgün sayısı (adet), en kısa sürgün boyu (cm) ve en uzun sürgün boyu (cm) belirlenmiş ve bunlara ilişkin istatistiksel analizler yapılmıştır. Ayrıca, söz konusu baltalıklardaki rehabilitasyon çalışmalarına yönelik gözlemlerde bulunulmuştur.Araştırma alanındaki meşe baltalıklarında en yaygın türün İran palamut meşesi (Quercus brantii Lindl.) olduğu tespit edilmiştir. Yapılan istatistiki analizlerde, dip kütük çapı ile kütükteki sürgün adedi, en kısa sürgün boyu ve en uzun sürgün boyu değişkenleri arasındaki ilişkiler açısından örnek alanlara göre farklı sonuçlar elde edilmiştir. Dip kütüklerdeki sürgünlerin canlandırma kesimi sonrasında yer yer iyi gelişme gösterdiği, bununla birlikte bu sahalarda hektardaki kütük sayılarının oldukça az olduğu tespit edilmiştir. Hayvan otlatması ve dal faydalanmasının, araştırma alanındaki meşe baltalıklarında karşılaşılan başlıca problemlerden olduğu gözlemlenmiştir.Rehabilitasyon çalışması yapılan söz konusu meşe baltalık ormanlarının zaman içerisinde koru ormanına dönüştürülmesi gerekmektedir. Şu anda yapılmakta olan rehabilitasyon çalışmalarını koru ormanına dönüştürmede bir basamak olarak değerlendirmek gerekir. Koruya dönüştürme işleminin ise, yöre halkının zaman içerisindeki gereksinimleri dikkate alınarak söz konusu alanların tamamında değil de bir kısmında yapılması daha uygun olacaktır. Sosyal baskı faktörü ortadan kalkmadığı sürece bu alanların tamamının koruya dönüştürülmesi bugün için doğru bir yaklaşım olarak görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, rehabilitation activities carried out between the years of 2002?2009 in degraded oak coppices in Adıyaman forest enterprice were examined. A total of 10 sample plots were chosen from these areas and stump diameter (cm), number of shoots, the shortest shoot height (cm) and the highest shoot height (cm) were determined in oak stumps in these sample plots and statistical analyses were conducted on these variables. In addition, some observations were made on the rehabilitation activities in these coppices.In oak coppices of the study area, the most commonly distributed species was determined as Iranian acorn oak (Quercus brantii Lindl.). According to the statistical analyses, there were different results by the sample plots in terms of correlations between number of shoots on the stump, the shortest shoot heights and the longest shoot heights with the stump diameter. It was determined that the shoots in the stumps showed good growth at a certain extent after renewal cuttings, however that the number of stumps per hectare was quite little in those areas. It has been observed that the major problems encountered in oak stumps in the study area were animal grazing and illegal branch cuttings.It can be suggested that the oak coppice forests subjected to rehabilitation activities should be converted to high forest over time. Current rehabilitation activities might be considered as a footstep for conversion of oak coppice forest to high forest. Treatments of conversion to high forest should not be applied on the whole study area, but the needs of local people to fuelwood should be taken into consideration and therefore should be applied in small areas. In conclusion, it can be suggested that, all of degraded oak coppice forests should not be converted to high forest unless resolving social pressure of local people.