Küreselleşmenin ekonomik büyümeye etkileri: Afrika ülkeleri örneği
Effect of globalization on economic growth: example of african countries
  1. Tez No: 479922
  2. Yazar: EYLÜL KABAKÇI GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER GÜNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma küreselleşmenin Sahraaltı Afrika ülkelerinin ekonomik büyüme oranları üzerinde arttırıcı ya da azaltıcı bir etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada Sahraaltı ülkelerinin 1990-2014 yılları veri seti kullanılarak ekonomik büyüme modeli oluşturulmuş ve bu ekonomik büyüme modellerine küreselleşme değişkeni olan KOF küreselleşme endeks değeri, ekonomik küreselleşme endeks değeri, politik küreselleşme endeks değeri ve sosyal küreselleşme endeks değeri değişkeni eklenerek bu değişkenlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi sınanmıştır. Dinamik panel veri analizi yöntemi ile yapılan ekonometrik analizde, modellerin tahmininde Arellano–Bover/Blundell–Bond dinamik panel veri tahmincisi kullanılmıştır. Bu tahminci GMM (Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi) tahmincisi olarak da bilinmektedir. Verilerin 36 Sahraaltı ülkesine ait olduğu çalışmada ekonometrik analize konu olan Afrika ülkeleri tüm Sahraaltı Afrika ülkeleri, düşük gelir seviyesine sahip ülkeler, alt orta gelir seviyesine sahip ülkeler ve üst orta gelir seviyesine sahip ülkeler olarak dörde ayrılmıştır. Elde edilen sonuçlar ise tüm Sahraaltı ülkelerinin sınandığı modelde ve düşük gelirli Sahraaltı ülkelerinin sınandığı modelde küreselleşmenin ekonomik büyümeye bir etkisinin olmadığı, alt orta gelir seviyesine sahip olan Sahraaltı Afrika ülkelerinde politik küreselleşmenin ekonomik büyümeyi arttırıcı yönde bir etkisi olduğu, üst orta gelir seviyesine sahip olan Sahraaltı Afrika ülkelerinde ise KOF küreselleşme endeksinin ve ekonomik küreselleşmenin ekonomik büyümeyi arttırıcı yönde etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Denilebilir ki ülkelerin gelir seviyeleri yükseldikçe küreselleşme ekonomik büyüme üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether globalization has an effect on the economic growth rates of Sub-Saharan African countries. For this purpose, an economic growth model was established by using Sub-Saharan countries' 1990-2014 data set and these economic growth models were added to the change of globalization index KOF globalization index value, economic globalization index value, political globalization index value and social globalization index value, The effect on it has been tested. The Arellano-Bover / Blundell-Bond dynamic panel data estimator is used as the econometric analysis method for the models. This estimator is also known as GMM (Generalized Moments Method) estimator. In the study of data belonging to 36 sub-Saharan countries, African countries that were subject to econometric analysis were divided into low income countries, low middle income countries and upper middle income countries. There is no economic growth effect of globalization in the model tested by all sub-saharan African countries and low-income sub-Saharan countries. In lower middle income subsaharan Africa countries, political globalization effects economic growth in increasing way. In upper middle income sub-Saharan countries, KOF globalization index and economic globalization index effect growth positively. By the way when income levels increased, globalization has more positive effect on economic growth.