Variations in associative memory design
Çağrışımsal bellek tasarımı üzerine çeşitlemeler
- Tez No: 47993
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT EROL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez sinir ağlarının çağrışımsal bellek olarak kullanılması amacıyla çözümlenmesi ve tasarımı ile ilgilidir. Öncelikli olarak, ayrık zamanda nicemleyici tür fonksiyon kullanan bir sinir ağı modeli için bağlantı ağırlıklarının seçimi için bir yol önerilmiştir. Buna ek olarak, büyük ölçekli problemlerin çözümünde çokça kullanılan örtüşen parçalama tekniği, iki durumlu sinir hücreleri kullanan ayrık zaman sinir ağ modellerine uygulanmıştır. Genişletme ve büzme için gerekli kurallar çıkarılmış^ve bir denge vektörleri kümesinin daha küçük boyutlu iki denge vektörleri kümesine denk olarak indirgenebilme ve bu küçük boyutlu kümeler için sinir ağları tasarımı için algoritmalar verilmiştir. Konu değişik örneklerle aydınlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hopfield sinir ağı, çağrışımsal bellek tasarımı, çok seviyeli hareketlendirme fonksiyonu, örtüşen parçalama iv
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the analysis and synthesis of neural networks to be used as associative memories. First considering a discrete-time neural network model which uses a quantizer-type multilevel activation function, a way of selecting the connection weights is proposed. In addition to this, the idea of overlapping decompositions, which is extensively used in the solution of large-scale problems, is applied to discrete-time neural networks with binary neurons. The necessary tools for expansions and contractions are derived, and algorithms for decomposition of a set equilibria into smaller dimensional equilibria sets and for designing neural networks for these smaller dimensional equilibria sets are given. The concept is illustrated with various examples. Keywords : Hopfield neural network, associative memory design, multilevel activation function, overlapping decomposition in