Farklı kaya tuzu örneklerinde prokaryotik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of prokaryotic diversity in different salt deposit samples
  1. Tez No: 479938
  2. Yazar: OZAN SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Çankırı, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Erzurum, Kars illerine ait kaya tuzu maden ocaklarından elde edilen kaya tuzlarındaki, kültüre edilebilir prokaryotik çeşitliliğin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Kaya tuzu örneklerinden, farklı besiyerleri kullanılarak, 16 adet halofilik prokaryotik izolat elde edilmiştir. Bunlardan 11'inin DNA'sı izole edilmiş ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile Archaea ve Bacteria domain ayrımı yapılmıştır. 3 izolatın Archaea, 8 izolatın ise Bacteria domain'lerine ait olduğu belirlenmiştir. 16S rDNA analizi ile Archaea domain'ine ait izolatların Halobacterium cinsine ait olduğu, Bacteria domain'ine ait izolatların ise Oceanobacillus sp. ve Oceanobacillus iheyensis oldukları tespit edilmiştir. Örneklerdeki mikrobiyal komünite, Fluoresan In Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemi ve DAPI boyama yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, salt deposit samples obtained from salt mines in Çankırı, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Erzurum, Kars provinces, were analyzed for determination cultivable prokaryotic diversity. 16 halophilic prokaryotic isolates have been collected from these salt deposits, by using different media. DNA have been extracted from 11 of the isolates and by using the Polymerase Chain Reaction (PCR), Archaea and Bacteria domain were differantiated. 3 of the isolates were determined as Archaea while the other 8 isolate were determined as Bacteria domain. The 16S rDNA analyses has shown that Archaea members were in Halobacterium genus, while the Bacteria members were belong to Oceanobacillus sp. and Oceanobacillus iheyensis. Microbial community of the samples have been investigated by fluorescent in situ hybridization (FISH) and DAPI staining techniques.