Kannabinoid tayinine yönelik kuvars kristal mikroterazi sensör hazırlanması
Quartz crystal microbalance sensor preparation for cannabinoid determination
- Tez No: 479963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; bir kannabinoid türü olan tetrahidrokannabinolik asidin tayini için hızlı ve basit bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmada temel olarak, Kuvars Kristal Mikroterazi (QCM) elektrotların tetrahidrokannabinolik asit (THCA) tayininde kullanılması, tasarlanılan moleküler baskılanmış polimerik (MIP) filmlerin QCM biyosensör olarak hazırlanması ve moleküler tanımlama açısından değerlendirilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla; ilk olarak THCA'nın bağlanma bölgelerini tanıyan THCA baskılanmış polimer ve karşılaştırmanın yapılabilmesi için baskılanmamış polimer (NIP) sentezlenmiş ve karakterizasyonları yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, sentezlenen THCA baskılanmış polimerler, tetrahidrofuran (THF) ve polivinilklorür (PVC)'den oluşan immobilizasyon tabakası ile QCM elektrota sabitlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, hazırlanmış QCM biyosensör ile THCA tayininin yapılabilirliği ve bağlanma kinetikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a rapid and simple method for the determination of tetrahydrocannabinolic acid, a cannabinoid species, has been developed. In the research, the use of Quartz Crystal Microbalance (QCM) electrodes in the determination of tetrahydrocannabinolic acid (THCA) was investigated in order to prepare the molecularly-imprinted polymer (MIP) films as QCM biosensors and to evaluate them in terms of molecular identification. For this purpose; firstly The THCA-imprinted polymer, which is the recognized bonding region of THCA, and the non imprinted polymer (NIP) were synthesized and characterized for comparison. In the second step of the work, the synthesized THCA-imprinted polymers were immobilized on the QCM electrode with an immobilization layer consisting of tetrahydrofuran (THF) and polyvinylchloride (PVC). At the end of the study, feasibility and binding kinetics of the THCA assay with the prepared QCM biosensor were investigated.