İzole perfüze kobay kalbinde digoksinle oluşturulan aritmide endotel kaynaklı faktörlerin rolü
Role of endothelium derived factors on digoxin induced arrhytmia in isolated perfused guinea pig heart
  1. Tez No: 90204
  2. Yazar: PETEK YILMAZ KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişmiş ülkelerde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kalp aritmilerinin etyopatogenezi tümüyle aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada izole perfûze kobay kalbinde, in vitro digoksin-aritmi modelinde endotel kaynaklı mediyatörler olan nitrik oksit endotelin ve endojen kannabinoid ligandı, araşidonik asit türevi anandamidin etkileri araştırılmıştır. Endotelinin etkileri digoksin enjeksiyonundan önce perfüzyon ortamına eklenen ETA ve ETB reseptör antagonist bosentan ile, nitrik oksitin etkileri aynı şekilde uygulanan nitrik oksit prekürsörû L-arginin ve nitrik oksit sentaz inhibitörü NG-nitro-L-arginin metil ester ile, anandamidin etkileri ve prostaglandinlerle etkileşimi ekzojen uygulanan anandamid ve/veya siklooksijenaz inhibitörü indometazin ile araştırıldı. EKG, kontraktilite ve kalp hızı kaydedilerek, aritminin başlama ve devam süresi, ventriküler taşikardi ve fibrilasyon insidansları değerlendirildi. Anandamid aritminin başlama zamanını geciktirerek devam süresini kısalttı, ventriküler taşikardi ve fibrilasyon insidansını değiştirmedi. Ortama indometazin eklenince anandamidin yararlı etkisinin ortadan kalkması, bu maddenin antiraritmik etkisini prostaglandinler aracılığıyla gösterebileceğini düşündürdü. L-Argininin aritminin yalnız başlama zamanını geciktirmesi, Ns-nitro-L-arginin metil esterin aritmi parametrelerinde etkisinin sınırlı bulunması ve bosentan m parametreleri değiştirmemesi, bu deney modelinde nitrik oksit ve endotelinden başka mediyatörlerin rolü olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The etiopathogenesis of death due to heart arrhythmias in developed countries has not been clearly identified. The role of endothelium derived mediators nitric oxide, endothelin and anandamide (the endogenous cannabinoid ligand derived from arachidonic acid) have been investigated in digoxin-induced arrhythmia in isolated perfused guinea-pig heart The effects of endothelin were tested by adding bosentan (a nonspecific ETA and ETB receptor antagonist) to the perfusion medium prior to digoxin injection. NG-nitro-L- arginine methyl ester, an inhibitor of nitric oxide synthase and L-arginin, a nitric oxide precursor, were added into the perfusion medium in order to investigate the effects of nitric oxide. Indomethacine, a cyclooxygenase inhibitor, was added to the perfusion medium with and without anandamide to investigate the participation of prostanoids on the possible effect of anandamide. ECG, contractility and heart rate were recorded simultaneously. The onset and duration of arrhythmia the time of onset for ventricular ectopic beats and ventricular tachycardia, the incidence of ventricular tachycardia and ventricular fibrillation were determined. Anandamide caused an increase in the onset of ventricular arrhythmia and significantly shortened the duration of ectopic beats induced by digoxin without changing the incidence of ventricular tachycardia and fibrillation. Addition of indomethacine to the perfusion medium together with anandamide before digoxin, the antiarrhythmic effect of anandamide was found to be abolished. It can be assumed that anandamide might have a regulatory role in rhythm function, mediated via prostaglandins that altered by cardiotonic glycoside. Bosentan did not change any of the arrhythmia parameters significantly. L-arginin increased the onset only, and NG-nitro-L- arginine methyl ester shortened the duration. The effect of L-arginin was attributed to its nonspecific effect and NG-nitro-L-arginine methyl ester did not efficiently alter the severity of arrhythmias. The ineffectiveness of these mediators implied the involvement of factors other than nitric oxide and endothellin in this arrhythmia model.