Kobaylarda anandamid'in mezenterik iskemi-reperfüzyon hasarındaki rolü
The role of anandamide in mesenteric ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 132523
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞARE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
61 6. ÖZET Akut mezenterik iskemi, ani veya hızlı gelişen dolaşım yetmezlik ile ortaya çıkan bir tablodur. Intestinal iskemi sonrası reperlüzyon döneminde mukozal hasar daha da artmaktadır. Bu çalışmanın amacı endokannabinoid olan ve araşidonik asitten sentezlenen araşidoniletanolamid (Anandamid)' in mezenterik iskemi-reperfüzyon hasarındaki etkisini inceleyerek CBı veya CB2 kannabinoid reseptörlerden hangisinin sorumlu olabileceğini araştırmaktır. Deney modelinde 45 dakikalık superior mezenterik arter oklüzyonu ardından 15 dakikalık reperfuzyon yapıldı. İskemi-reperfüzyon hasarına uğrayan jejunum segmentleri histopatolojik incelemeye gönderildi ve kalpten kan örnekleri alınarak alkalen fosfataz ve kreatin kinaz enzimlerin düzeyleri ölçüldü. Çalışmamızda altışer erkek kobaydan oluşan altı farklı grup düzenlendi: I. grup - sham grubu; II. grup - iskemi-reperfüzyon grubu; III. grup - iskemi öncesi intraarteriyel anandamid verilen grup; IV. grup - iskemi öncesi intraperitoneal L-NAME ve intraarteriyel anandamid verilen grup; V. grup - iskemi öncesi intraperitoneal indometazin ve intraarteriyel anandamid verilen grup; VI. grup - intrarteriyel CBı reseptör antagonisti ve anandamid verilen grup. Çalışmamızda sadece anandamid verilen grupta mukozal hasar daha az bulunmuş, anandamid' in koruyucu etkisinin olabileceğini düşündürmektedir. İndometazin ve L-NAME verildikten sonra NO sentaz ve prostaglandinlerin inhibe olduğu ve anandamid' in koruyucu etkisi tesirsiz kaldığı düşünülmektedir. Anandamid ile CBı reseptör antagonisti verilen grupta iskemi-reperfüzyon hasarının hemen hemen ortadan kalkdığı histopatolojik spesmenlerde saptanmıştır.62 Sonuç olarak, bu çalışma endojen anandamid'in iskemi-reperfuzyon hasarının koruyucu etkisinin CB2 reseptörler aracılığı ile olduğunu, CB2 reseptörlerin uyarılması ile aktive olan NO ve prostaglandinlerin bu iyileştirici etkiden sorumlu olabileceğini telkin etmektedir.
Özet (Çeviri)
63 7. SUMMARY Acute mesenteric ischemia is an entity which is characterized by sudden or rapid developing circulatory failure. The reperfusion following ischemia causes further mucosal injury. The aim of this study is to research whether CBi or CB2 cannabinoid receptors are responsible, examining the effect on the mesenteric ischemia-reperfusion injury of arachidonoylethanolamide (anandamide), an endocannabinoid synthesized from arachidonic acid. In our study at animal model 15 minutes of reperfusion following 45 minutes of superior mesenteric artery occlusion was established. The segments which underwent to ischemia-reperfusion injury were histopathologically examined and also blood samples obtained from the heart was analysed for alkaline phosphatase and creatine kinase levels. There were six different experimental groups in which had six male guinea pigs: the 1st group - sham group, 2nd group - ischemia-reperfusion group, 3rd group - intrarterial injected anandamide followed by ischemia, 4th group intraperitoneal injected L-NAME and intrarterial injected anandamide followed by ischemia, 5th group - intraperitoneal injected indomethacin and intrarterial injected anandamide followed by ischemia, 6th group - intrarterial injected CBi receptor antagonist and anandamide followed by ischemia. The results of our study demonstrated that the mucosal injury in anandamide injected group (3rd group) was less than the other groups; thus anandamide is thought to have a protective effect on the mucosa. After L-NAME and indomethacin injection was given the protective effect of anandamide is thought to disappear due to inhibition of NO and prostaglandins. In the CBi receptor and anandamide injected group (6th group) the ischemia-64 reperfusion injury was regressed as a result of histopathological examination of the specimens. In conclusion, the protective effect of endogenous anandamide on ischemia- reperfusion injury may be through CB2 receptors, the mechanism of action is thought to be NO and prostaglandins dependent via activation of these receptors.