W-eğrilerinin karakterizasyonu
Characterizations of w-curves
- Tez No: 479977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, W-eğrilerinin karakterizasyonu verilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin önemi irdelenmiştir. İkinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu ve n-boyutlu Öklid uzayında Frenet eğrilikleri ile W-eğrilerinin karakterizasyonu, küre ve silindirlerin karakterizasyonu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında, Frenet eğrilikleri ve W-eğrileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Characterizations of W-curves are given. The Thesis consists of four chapters. In the first chapter, is given the importance of thesis. The second chapter, is devoted to the introduction. In the third chapter, in Euclidean space, with Frenet curvatures, characterizations of W-curves, spheres and cylinders are examined. In the fourth chapter, in three dimensional Minkowski space, Frenet curvatures and W-curves are given.