Öğrenci-içerik etkileşiminin akademik başarıya, fen bilgisine yönelik tutuma ve problem çözme becerisine etkisi
The academic success of student-content interaction, the problem solving skills and the effectiveness of attitudes towards science
- Tez No: 479978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi“Elektriğin İletimi”ünitesinin öğretiminde, öğrenci etkileşimli PowerPoint sunuları ile öğretimin öğrencilerin akademik başarısına, problem çözme becerilerine ve Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlarına etkisi öğrenci etkileşimsiz PowerPoint sunuları ile yapılan öğretimle karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırma için; devlet ortaokulu 6. sınıflarından biri kontrol, diğeri ise deney grubu olmak üzere iki şube seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak elektriğin iletimi ünitesi 20 soruluk akademik başarı testi, 22 maddeden oluşan fen bilgisi tutum ölçeği ve 24 maddeden oluşan problem çözme envanteri kullanılmıştır. Dört hafta boyunca, kontrol grubundaki öğrencilere elektriğin iletimi ünitesi öğrenci etkileşimsiz PowerPoint sunuları ile işlenirken, deney grubu öğrencilerine ise aynı ünite öğrenci etkileşimli PowerPoint sunuları ile desteklenerek işlenmiştir. Gruplara başarı testi, tutum ölçeği ve problem çözme envanteri ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; öğrenci etkileşimli PowerPoint sunuları destekli derslerin işlendiği deney grubu ile kontrol grubunun akademik başarıları arasında, deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler ışığında; ortaokul 6. sınıf öğrencilerine elektriğin iletimi ünitesinin öğretiminde öğrenci etkileşimli PowerPoint sunuları kullanımının akademik başarıyı artırdığı, Fen Bilgisine yönelik tutumlarına ve problem çözme becerilerine ise aynı etkiyi oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching with interactive PowerPoint slides to teach 6th grade science and technology course“Electrical Conduction”unit on students' academic achievement, problem solving skills and attitudes towards science course was investigated in comparison to the teaching activities carried out in accordance with noninteractive PowerPoint slides. For the study, two 6th grade classes, one control and one experimental group, were selected from state secondary school, Kastamonu. An achievement test with 20 questions regarding electrical conduction unit, an attitude test with 22 items and a problem solving inventory with 24 items were used as data collection tools. While Electrical Conduction unit was taught in accordance with noninteractive PowerPoint slides in the control group, the same unit was taught by using interactive PowerPoint Slides in the experimental group for 4 weeks. Achievement test, attitude scale and problem solving inventory were used as pretests to both groups. At the end of the study; that there was a statistically significant difference in terms of academic achievement between the groups in favour of experimental group where the courses carried out by using student interactive PowerPoint slides. In the light of the data gathered in this study; it can be said that using interactive PowerPoint slides to teach electrical conduction unit to the secondary school 6 th grade students increased academic achievement; however, it had no effect on students' attitudes towards science and problem solving skills.