Kayın mantarı (Pleurotus ostreatus)'nın selülaz aktivitesinin araştırılması
Investigation of cellulase activity of (Pleurotus ostreatus) oyster mushroom
  1. Tez No: 479981
  2. Yazar: SEVAL KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde gittikçe ilerleyen bir endüstriyel enzim kullanımı söz konusudur. Pek çok alanda artan ihtiyaçları karşılamada enzimlerden faydalanmak; enzim teknolojisi olarak isimlendirilir. Enzim teknolojisi gıda, tıp, tekstil gibi çok çeşitli alanlarda hayatı kolaylaştıran pek çok üründe karşımıza çıkmaktadır. Enzimlerin elde edilme aşamalarında çeşitli mikroorganizmaların kullanılması; maliyeti azaltma ve fazla miktarda üretimi sağlama gibi büyük avantajlara sahiptir. Tezin amacı, insan sağlığına ve çevreye saygılı, geri dönüşüm uygulamaları ile azalan doğal kaynakları geri kazandırmayı sağlayacak bir yöntemin keşfedilmesidir. Ayrıca ülke ekonomisine, yerel üretimi geliştirmeye ve yeni yatırımlara temel olma hedefi taşımaktadır. Konunun seçilmesinin nedeni ise; kâğıt geri dönüşümünde enzimlerin kullanımı ile ithalatı azaltan çözümlere katkı sağlamanın gerekliliğidir. Mikroorganizma kaynaklı olarak üretilen enzimlerin kullanım alanı ve avantajlarının giderek artması ayrıca endüstriyel ihtiyaca yönelik talepleri karşılamaya ve aynı zamanda da geliştirmeye uygun olması giderek önem kazanmasını sağlayan önemli bir etkendir. Günümüzde artan imkânlar sayesinde çeşitli mikroorganizma suşlarından birçok enzim elde edilebilmektedir. Bu çalışmada da sıkça kullanılan ve yenilebilme özelliğine sahip bir mantar türü olan Pleurotus ostreatus'tan selüloz sindirimi yapan selülaz aktivitesi gözlenmiş ve ticari olarak satılan selülaz enzimi (Cellulase Onozuka R-10 Ürün kodu: 1023210005) ile absorbansı karşılaştırılarak, yüksek etkinlik durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there is a growing use of industrial enzymes. To benefit from enzymes to meet the increasing needs of many areas is called enzyme technology. Enzyme technology is confronted in many ways that facilitate life in a wide range of fields, such as food, medicine, and textiles. The use of various microorganisms during the production of enzymes has great advantages such as reducing costs and production of high amounts. The aim of the thesis is to discover a method that has respect to human health and the environment, to recycle the declining natural resources by recycling practices. It also aims to be a base for the country's economy, local production development and new investments. The reason for the selection of this topic is the need to contribute to the use of enzymes in paper recycling and to solutions that reduce imports. Increasing use of enzymes produced by microorganisms and their advantages are also an important influence, which makes it increasingly important to meet the demands for industrial needs and at the same time to develop them. Today, many enzymes can be obtained from various microorganism strains as a result of increasing opportunities. In this study, a cellulase activity was observed from a cellulose digesting fungus, Pleurotus ostreatus, which is a commonly used and consumed as food, and high activity was detected by comparing the absorbance with a commercially available cellulase enzyme (Cellulase Onozuka R-10 Product Code: 1023210005).